more_horiz
Wiadomości

Mimo zapewnień chorzy na raka wciąż nie leczeni

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 15:45
Onkolodzy czekają na pisemne rozporządzenie NFZ dotyczące stosowania chemioterapii niestandardowej.
Audio

Onkolodzy czekają na pisemne rozporządzenie NFZ dotyczące stosowania chemioterapii niestandardowej.

Od początku roku w związku z decyzją prezesa NFZ chorzy na raka mogli korzystać z takiego leczenia tylko w jednym ośrodku w województwie.

Ministerstwo zdrowia utrzymuje, że problem został rozwiązany. Resort twierdzi, że terapia może być prowadzona tam, gdzie dotychczas, a nie tylko w siedzibach wojewódzkich konsultantów do spraw onkologii. Prezes NFZ uważa, że to lekarze niewłaściwie zinterpretowali przepisy.

Profesor Cezary Szczylik z kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie nie zgadza się z tą opinią i podkreśla, że wciąż nie może przyjmować pacjentów, bo nie ma pisemnej zgody Funduszu na takie leczenie:

Zdaniem prezesa Polskiej Unii Onkologii profesora Janusza Medera, zamieszanie związane ze stosowaniem terapii niestandardowej świadczy o braku dialogu między rządzącymi a środowiskiem lekarzy:

Prezes Funduszu twierdzi, że wydał już właściwą interpretację przepisów o chemioterapii niestandardowej, która miała trafić do dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ.

Według Jacka Paszkiewicza, na całym Mazowszu z takiego leczenia korzystało 36 osób. Natomiast profesor Cezary Szczylik poinformował, że tylko w klinice Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego chemioterapię niestandardową przyjmowało ponad stu pacjentów.

mch, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Joanna Stankiewicz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem