IPN w dawnej katowni NKWD i UB podejmie poszukiwania szczątków ofiar
IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.
2017-12-14, 13:45
- Rotmistrz Witold Pilecki, porównując komunistyczne katownie z obozem w Auschwitz, powiedział, że "Oświęcim to była igraszka". I rzeczywiście jedna z więziennych inskrypcji, zachowana tu, w piwnicach na ul. Strzeleckiej 8, dawnej katowni NKWD, mówi wszystko o tym miejscu. Brzmi ona: "Śmierć jest naszym wybawieniem" - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek, która poinformował w czwartek o planowanych poszukiwaniach szczątków ofiar.
- Rozpoczniemy poszukiwania. Być może znajdziemy ofiary tego, co tutaj się działo - powiedział Szarek.
Jarosław Szarek Rozpoczniemy poszukiwania. Być może znajdziemy ofiary tego, co tutaj się działo
Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, podkreślił, że poszukiwania rozpoczną się "już w niedługim czasie". Tłumaczył, że zachowały się relacje wskazujące, że komunistyczni kaci ukrywali ciała ofiar na dziedzińcu budynku, a także w piwnicach.
Poszukiwania ludzkich szczątków
- Będziemy chcieli przeprowadzić prace poszukiwawcze, których celem jest odnalezienie szczątków ludzkich. Takie działania będziemy prowadzili m.in. w piwnicach, które stały się własnością IPN (...). Naszym zadaniem jest sprawdzenie całego tego terenu i cieszę się bardzo, że po długim okresie oczekiwań będziemy mogli wreszcie to zrobić - powiedział Szwagrzyk.
IPN poinformował też, że piwnice (dawne kazamaty) oraz część parteru budynku - łącznie ok. 5 tys. metrów kwadratowych - przy ul. Strzeleckiej 8 na Pradze Północ zostały zakupione za kwotę ok. 2 mln zł. W przyszłym roku powstanie tam ośrodek edukacyjny, który będzie podlegał warszawskiemu oddziałowi IPN.
W piwnicach budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tam Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w okresie 1945-48 Aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
koz
REKLAMA
REKLAMA