Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny odsłonięty. "Pełen wielkich symboli"

W gdańskiej bazylice św. Brygidy prezydent Andrzej Duda odsłonił bursztynowy Ołtarz Ojczyzny, który jest wyrazem wdzięczności za dar wolności i niepodległości, a także za pontyfikat Jana Pawła II. Poświęcenia ołtarza dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. 

2017-12-16, 19:56

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny odsłonięty. "Pełen wielkich symboli"
Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas mszy św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku, w trakcie której poświęcony został Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Foto: PAP/Adam Warżawa

Posłuchaj

Prezydent na odsłonięciu Bursztynowego Ołtarza. Korespondencja Dawida Grygorcewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Duda powiedział w trakcie uroczystości odsłonięcia Bursztynowego Ołtarza, że wieńczy on dzieło budowy Bazyliki świętej Brygidy w Gdańsku. Prezydent mówił, że ołtarz jest "pełny wielkich symboli". Podziękował, że są na nim, obok Matki Boskiej, święty Jan Paweł II i błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, "patrzący dziś na nas z niebiosów". Podkreślił, że obaj są patronami Solidarności.

Prezydent podziękował również wszystkim osobom zaangażowanym w budowę ołtarza. Andrzej Duda powiedział, że wierzy w to, iż ołtarz pozostanie w bazylice na stulecia i kolejne pokolenia Polaków żyjących w wolnej ojczyźnie będą mogły przychodzić do niej modlić się i pamiętać o tych, dzięki którym Polska jest wolnym krajem.

W uroczystej Mszy świętej upamiętniającej 47. rocznicę krwawej masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. oraz 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prócz prezydenta udział wzięli także przedstawiciele władz państwowych. 

Listy od premiera i marszałka

W odczytanym liście premier Mateusz Morawiecki zapewnił o pamięci ofiar tragicznych wydarzeń wydarzeń, które naznaczyły historię naszej Ojczyzny. Napisał, że płacąc dług wobec tych bohaterów, którzy zapłacili cenę życia za niepodległość Polski, a także wobec represjonowanych, jesteśmy zobowiązani do budowania naszej niepodległej Ojczyzny na fundamentach sprawiedliwości społecznej, poszanowania ludzkiej godności i prawie naszego narodu do samostanowienia. Premier podkreślił, że grudniowe wydarzenia są niezbywalną częścią naszej polskiej historii. Kształtują one naszą narodową tożsamość. 

REKLAMA

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał w swoim liście, że pamiętamy o "tych, dla których fundamentalna zasada, że dobro Rzeczpospolitej jest najwyższym prawem była czymś oczywistym". Podkreślił, że bohaterowie tamtych dni nie szczędzili wysiłku, a nawet krwi byśmy my - wolni Polacy - przed nowo odsłoniętym i poświęconym bursztynowym Ołtarzem Ojczyzny mogli powiedzieć: "Ojczyznę wolną, pobłogosław Panie!". "Skłaniam nisko głowę i oddaję [im] hołd" - napisał Stanisław Karczewski. 

Rzadki bursztyn

Ołtarz jest wysoki na prawie 13 metrów, w sumie ma 120 m kw. powierzchni. Jego centralnym elementem jest obraz Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego niedługo po masakrze robotników, do której doszło w grudniu z 1970 r. Suknia do Ikony Matki Bożej wykonana została z najrzadszego w przyrodzie białego bursztynu.

Poniżej Matki Boskiej w ołtarzu zainstalowano monstrancję z bursztynu, a powyżej - bursztynowego białego orła z rozpostartymi skrzydłami. Po dwóch stronach Matki Boskiej ustawiono figury św. Brygidy i św. Elżbiety Hesselblad (reformatorki zakonu brygidek). W ołtarz wkomponowano też dwa krzyże pełniące role relikwiarzy: w jednym umieszczono fragment kości ks. Jerzego Popiełuszki, w drugim – relikwiarz z krwi papieża Jana Pawła II.



Całość kompozycji ozdabiają wysokie na kilka metrów gałęzie winogron z bursztynowymi gronami. Na szczycie ołtarza umieszczone też różnej wielkości krzyże.

REKLAMA

Powstanie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny zainicjował w 2000 roku nieżyjący już proboszcz kościoła św. Brygidy, kapelan "Solidarności" ks. Henryk Jankowski oraz gdańscy bursztynnicy.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej