Zielone światło Senatu dla zmian w Kodeksie wyborczym
Senat przyjął ustawę zmieniającą kodeks wyborczy wraz z poprawkami. Nowelizacja trafi ponownie do Sejmu, który zajmie się nią prawdopodobnie po Nowym Roku.
2017-12-21, 20:47
Senatorowie przywrócili możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych. Zmieniono też sposób wyboru szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zgodnie z tą poprawką minister spraw wewnętrznych może dwukrotnie, a nie raz - jak pierwotnie zakładano - przedstawić trzech różnych kandydatów, spośród których, Państwowa Komisja Wyborcza ma wybrać szefa KBW. Gdy żadna z nich nie uzyska takiego poparcia, minister spraw wewnętrznych i administracji sam będzie wybierać szefa Krajowego Biura Wyborczego na 7-letnią kadencję. Przyjęto też poprawkę dotyczącą 100 komisarzy wyborczych. Poza wykształceniem prawniczym, mają oni "dawać rękojmię należytego pełnienia tej funkcji".
Przygotowana przez PiS i uchwalona przez Sejm ustawa wydłuża między innymi kadencję samorządów z 4 do 5 lat, wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast począwszy od 2018 roku, pozostawia okręgi jednomandatowe w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. Zmienia się też sposób wyłaniania sędziów do Państwowej Komisji Wyborczej. Siedmiu na dziewięciu z nich ma być powoływanych przez Sejm. Po jednym przez Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd.
dad
REKLAMA