Sejmowa komisja przedstawi sytuację w służbie zdrowia

Dziś na posiedzeniu komisji sejmowej minister zdrowia przedstawi informację o skali i skutkach wypowiadania przez lekarzy klauzul opt-out (jej podpisanie jest przez lekarza dobrowolne i oznacza zgodę na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu szpitale mogą zapewnić obsadę lekarską przez całą dobę).

2018-01-03, 09:51

Sejmowa komisja przedstawi sytuację w służbie zdrowia

We wtorek resort zdrowia poinformował, że dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało 1889 rezydentów i 1657 innych lekarzy. Z kolei wg szacunków Porozumienia Rezydentów OZZL wypowiedzenia takie złożyło ok. 5 tys. medyków. W piśmie przekazanym PAP resort zdrowia zapewnił, że przygotowuje się na ewentualne problemy związane z wypowiadaniem klauzuli opt-out i podkreślił, że "sytuacja nie jest, wbrew wielu przekazom medialnym, dramatyczna".

Protestujący od października lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Ministerstwo zdrowia przypomina, że niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 roku. Pod koniec października (z mocą od 1 lipca 2017 r.) weszło w życie rozporządzenie zwiększające wynagrodzenia lekarzy rezydentów.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej