Coraz więcej migrantów pozostaje w Niemczech, pomimo odmowy przyznania im azylu
Niemieckie sądy administracyjne coraz częściej przyznają rację migrantom, którzy skarżą Federalne Urzędy ds. Migracji za odrzucenie ich wniosków o azyl w Niemczech. Napisał o tym "Sueddeustche Zeitung", cytując dane Federalnego Urzędu ds. Migracji. Uzyskanie takiego wyroku umożliwia migrantom przedłużenie pobytu w Niemczech.
2018-01-15, 15:07
Od stycznia do września 2017 roku, sądy administracyjne w pierwszych instancjach w 44 procentach spraw przyznawały rację uchodźcom, którzy skarżyli urzędy ds. migracji za odmowę przyznania im azylu.
W przypadku migrantów z Syrii i Afganistanu odsetek ten wynosi nawet 61 procent. W sumie w tym okresie do sądów administracyjnych trafiło 273 tys. skarg na decyzje niemieckich urzędników. Jak wynika z informacji Federalnego Urzędu ds. Migracji - jest to stuprocentowy wzrost w porównaniu do 2016 roku. Po niekorzystnym wyroku urzędy zawsze odwołują się do wyższej instancji, co w konsekwencji znacznie przedłuża okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o azyl.
W roku 2017 okres ten wynosił prawie 11 miesięcy, rok wcześniej - 7 miesięcy, a w 2015 roku 5 miesięcy. W tym okresie pomimo odmowy azylu i prawa pobytu, migranci mogą legalnie przebywać na terenie Niemiec.
dcz