Rosja: książkę Nowaka-Jeziorańskiego sąd uznał za ekstremizm. Jest zakaz jej rozpowszechniania. Będzie apelacja

Po wyroku sądu w Petersburgu, który utrzymał decyzję o zakazie rosyjskiego wydania esejów Jana Nowaka-Jeziorańskiego wydawnictwo Cogita złoży kolejne apelacje, w tym do Sądu Najwyższego - powiedziała dyrektorka wydawnictwa Tatiana Kosinowa.

2018-01-17, 22:05

Rosja: książkę Nowaka-Jeziorańskiego sąd uznał za ekstremizm. Jest zakaz jej rozpowszechniania. Będzie apelacja
Zarekwirowana publikacja. Foto: Maciej Jastrzębski/Polskie Radio

Posłuchaj

Skonfiskowana książka Nowaka-Jeziorańskiego. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Jan_Nowak-Jezioranski_663.jpg
SERWIS SPECJALNY: JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI

Jak wyjaśniła, dalsze kroki prawne po wtorkowej decyzji sądu miejskiego w Petersburgu, to apelacja do prezydium tego sądu. Następnym etapem jest odwołanie się do Sądu Najwyższego.

Sąd miejski we wtorek odrzucił apelację złożoną przez wydawnictwo Cogita od decyzji wydanej przez sąd niższej instancji, który w zeszłym roku uznał książkę za ekstremistyczną i zabronił jej rozpowszechniania. Zbiór zatytułowany "Wostocznyje razmyszlenija" ("Rozmyślania wschodnie") zawiera eseje Nowaka-Jeziorańskiego i wywiady z nim z lat 1991-2003. Nakład książki został w lutym 2016 roku skonfiskowany w drukarni.

Wtorkowa decyzja sądu miejskiego oznacza, że zakaz rozpowszechniania książki w Rosji wszedł w życie. Nie może być ona rozpowszechniana także w wersji elektronicznej.

Nie wiadomo, który fragment jest "ekstremistyczny"

Wydawnictwo Cogita reprezentują w sądzie prawnicy Komandy-29, organizacji broniącej praw człowieka. Jej szef Iwan Pawłow powiedział Radiu Swoboda, że adwokaci w apelacji argumentowali, iż nie jest jasne, który konkretnie fragment książki uzasadnia zdaniem prokuratury jej zabronienie. - Takiego fragmentu nam nie przytoczono, ale zbiór został zakazany. To świadczy o tym, że jest pewne zamówienie państwowe dotyczące stosunków z Polską - powiedział Pawłow.

REKLAMA

Publikacja została przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Petersburgu. W lutym 2016 po konfiskacie nakładu ambasada RP w Moskwie skierowała protest do MSZ Rosji.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) / agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej