Komisja pracuje nad mechanizmem ochronnym

Wizja przyszłego zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, ujawniona w środę przez KE.

2010-04-14, 19:53

Komisja pracuje nad mechanizmem ochronnym

Spójność i koordynacja polityk makroekonomicznych, surowsze sankcje za łamanie dyscypliny i antykryzysowy mechanizm wsparcia krajów strefy euro w potrzebie - taka jest wizja przyszłego zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, ujawniona w środę przez KE.

O tym, jak zapewnić w przyszłości stabilność wspólnej waluty, wyciągając lekcje z kryzysu, a zwłaszcza sytuacji zadłużonej Grecji, mają dyskutować w piątek i sobotę w Madrycie na nieformalnym spotkaniu ministrowie finansów "27".

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn zastrzegł, że propozycje KE, które na postawie dyskusji ministrów zostaną ogłoszone 12 maja, nie będą wymagać uciążliwej zmiany traktatów. Dlatego nie pójdą tak daleko, jak propozycje Niemiec, by dla ratowania takich krajów, jak Grecja, powołać Europejski Fundusz Walutowy i wyrzucać ze strefy euro państwa, które notorycznie przekraczają dopuszczalny limit deficytu finansów publicznych w wysokości 3 proc. PKB.

"W moim rozumieniu, nie jest to możliwe w obecnych ramach traktatowych, więc byłaby wymagana zmiana. Osobiście mam wątpliwości, czy ten pomysł jest zgodny z zasadami ojców-założycieli, by wciąż zbliżać do siebie kraje w ramach europejskiej integracji" - powiedział Rehn.

REKLAMA

Pomysł KE w założeniu ma przede wszystkim "dodać pazurów" unijnemu Paktowi Stabilności i Wzrostu, który obliguje kraje członkowskie UE do przestrzegania kryteriów z Maaastricht, w tym trzymania w ryzach deficytu publicznego (maksymalnie 3 proc. PKB) i zadłużenia publicznego (60 proc. PKB). Wzmocnienie unijnej procedury nadmiernego deficytu miałoby zapobiec nieodpowiedzialnej polityce finansowej.

"W tym kontekście musimy się zastanowić nad lepszym wykorzystaniem istniejących instrumentów, które pozwalają na przykład na zawieszenie wypłaty funduszy spójności krajowi łamiącemu zasady Paktu. Musimy rozważyć większy automatyzm pewnych kar - by wzmocnić zachęty do przestrzegana Paktu. To jeszcze wymaga głębszego zastanowienia, zanim przedstawimy nasze propozycje" - powiedział Rehn. Dodał, że uniemożliwienie "recydywy" krajów nagminnie przekraczających dopuszczalny deficyt może oznaczać konieczność zmian w istniejącej legislacji albo zaproponowanie nowych aktów prawnych.

"Wszystko to może się odbyć w dość krótkim czasie, ze względu na pilną potrzebę wzmocnienia zarządzania gospodarczego w strefie euro" - powiedział Rehn.

Ponadto KE zapowiada "semestralny cykl europejskiej polityki gospodarczej" oraz "włączenie europejskiego wymiaru do krajowych polityk budżetowych". Planowana jest koordynacja dotycząca wysokości i rozwoju całkowitych wydatków budżetowych. Eurogrupa, czyli ministrowie finansów krajów strefy wspólnej waluty, ma funkcjonować w przyszłości jako europejska rada planowania finansowego i wspólnie uzgadniać politykę finansową.

REKLAMA

sż,PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej