Rodzina "światełkiem nadziei" dla Europy

2010-03-14, 11:15

Rodzina "światełkiem nadziei" dla Europy

Jednym z motywów nadziei na lepszą przyszłość Europy jest pojawienie się i rozprzestrzenianie coraz liczniejszych rodzin - mówi kardynał Ennio Antonelli.

W nowoczesnej Europie kryzys rodziny idzie w parze z kryzysem chrześcijaństwa i z kryzysem społeczeństwa - alarmował kardynał Ennio Antonelli w Gnieźnie. Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Rodziny wygłosił przesłanie do uczestników spotkania 8. Zjazdu Gnieźnieńskiego odbywającego się pod hasłem „Rodzina nadzieją Europy" .

Kardynał Antonelli ubolewał, że obecnie przeciwstawia się rodzinie wymogi pracy. Jak zauważył, przez wielu rodzina jest nawet uważana za przeszkodę w efektywności produkcyjnej systemu i w rozwoju społecznym. Jednostka, singiel uznawany jest za bardziej funkcjonalny, ponieważ jest w stanie zaofiarować większą mobilność, większą dyspozycyjność czasu i energii, większe skłonności do konsumpcji.

„Dobrobyt jednostki reklamowany jest jako idealny styl życia. Dochodzi do dyskredytowania stabilnych więzów małżeńskich i rodzicielskich. Promowane jest czysto rekreacyjne używanie seksualności, także homoseksualnej. Coraz bardziej rozszerza się mentalność libertyńska, relatywistyczna, hedonistyczna, utylitarystyczna. W tym kontekście kryzys rodziny w Unii Europejskiej przyjmuje niepokojące rozmiary" - przestrzegał przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Rodziny.

Kardynał Antonelli tłumaczył, że równolegle z kryzysem rodziny postępuje proces dechrystianizacji. Przestrzegał, że jednocześnie wzrasta obecność islamu w Europie. Światełkiem nadziei dla naszego kontynentu jest w tej sytuacji rodzina - podkreślał przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Rodziny.

„Jednym z motywów nadziei na lepszą przyszłość Europy jest pojawienie się i rozprzestrzenianie coraz liczniejszych rodzin oraz pełniejsza świadomość tożsamości rodziny, jej misji społecznej i w Kościele" - powiedział kardynał Antonelli.

Rodzina to mąż, żona i dzieci

Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Rodziny nie pozostawił jednocześnie wątpliwości, że rodzina to mąż, żona i dzieci. „W rodzinie harmonizują się i waloryzują podstawowe różnice bycia człowiekiem - odnosząca się do płciowości męskość i kobiecość oraz pokoleniowa - między rodzicami a dziećmi" - powiedział kardynał Antonelli.

Najbliższy współpracownik papieża Benedykta XVI podkreślał też, że rodzina jest nadzieją dla chrześcijaństwa. Jak tłumaczył wiara chrześcijańska umacnia rodzinę i rodzina jest główną drogą przekazywania wiary. Kardynał Antonelli wielokrotnie przywoływał nauczanie Jana Pawła II. Wzywając do tworzenia stowarzyszeń rodzinnych, przypomniał apel Ojca Świętego do rodzin sprzed trzydziestu lat o mobilizację w celu zbudowania społeczności bardziej wyczulonej na prawa i obowiązki rodzin.

Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Rodziny powiedział, że wielkie zadanie wobec rodziny stoi przed Kościołem, którego pierwszym i największym zadaniem w tym wymiarze powinno być formowanie takich wspólnot chrześcijan i rodzin chrześcijańskich, które mają silną duchowość i żywą odpowiedzialność misyjną.

„Zaangażowanie „dla" i „z" rodzinami, zarówno od strony cywilnej jak i kościelnej, to jest zadanie, to jest hasło. Liczby i procenty liczą się jedynie w sposób relatywny. Nawet jeżeli noc jest ciemna, powiedział Papież Paweł VI, nie ma potrzeby bać się ciemności, jeżeli istnieją ogniska, które oświecają i rozgrzewają" - podsumował kardynał Ennio Antonelli.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

Wróć do strony głównej