Kościół przypomina: za całkowitym zakazem in vitro

Kościół nie akceptuje metody zapłodnienia in vitro. Uzasadnia to stanowisko nie tylko argumentami religijnymi, ale również rozumowymi i medycznymi.

2010-03-24, 14:53

Kościół przypomina: za całkowitym zakazem in vitro

Posłuchaj

ksiądz Józef Kloch o projektach ustaw ws in vitro
+
Dodaj do playlisty

Czytamy w oświadczeniu Zespołu Ekspertów Komisji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych.


W składzie komisji są zarówno duchowni, jak i i osoby świeckie oraz lekarze świeccy i duchowni.
W dokumencie eksperci episkopatu wskazują alternatywne w stosunku do in vitro rozwiązania, które leczą niepłodność.

Autorzy oświadczenia zwracają uwagę, że w Sejmie złożone zostały projekty ustaw regulujących kwestie bioetyczne, w tym in vitro.

Kościół przypomina, że zgodny z jego stanowiskiem jest całkowity zakaz tej metody.

Rzecznik prasowy episkopatu ksiądz Józef Kloch powiedział IAR, że dokument nie służy jedynie wyartykułowaniu sprzeciwu, ale przede wszystkim przedstawieniu stanowiska Kościoła.

 
Ksiądz Józef Kloch dodał, że oświadczenie tłumaczy również, jaką postawę powinni prezentować parlamentarzyści, odwołujący się w swym postępowaniu do nauczania Kościoła.


Jeśli takie rozwiązanie prawne zostanie odrzucone, to posłowie zatroskani o prawa człowieka, o ochronę jego godności, o prawa dziecka, a przede wszystkim ci, którzy kierują się nauczaniem Kościoła katolickiego, nie powinni być bezczynni, lecz powinni podjąć starania na rzecz przyjęcia regulacji maksymalnie ograniczających szkodliwe aspekty proponowanych ustaw - uważają eksperci episkopatu.

Oświadczenie Zespołu Ekspertów Komisji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych jest rozwinięciem i poszerzeniem krótszego, ale też bardziej skomplikowanego oświadczenia z grudnia 2008 roku. Zostało wydane, gdyż - jak twierdzą jego autorzy - w prowadzonych dyskusjach głos Kościoła bywa przedstawiany w sposób uproszczony i jako stanowisko natury czysto religijnej. Sam Kościół jest zaś oskarżany o to, że stoi na drodze do szczęścia bezdzietnych małżonków. Zespół ekspertów chciał te nieporozumienia wyjaśnić.

ak,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),K.Lewenstam

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej