Miasta pokażą pożegnania ofiar katastrofy
Polacy będą mogli oglądać uroczystości żałobne i pogrzebowe ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na specjalnych telebimach.
2010-04-16, 17:20
Mieszkańcy stolicy, którym nie uda się stanąć dostatecznie blisko, by bezpośrednio brać udział w uroczystości żałobnej, będą mogli śledzić jej przebieg na jednym z pięciu telebimów, które staną m.in. przy hotelu Victoria i fontannie w Ogrodzie Saskim.
Poznaniacy, dzięki dwóm telebimom będą mogli uczestniczyć w uroczystościach najpierw w Warszawie, a dzień później w Krakowie. Jeden bardzo duży telebim będzie stać bezpośrednio na Placu Mickiewicza, drugi - satelitarny w razie pojawienia się tłumów, będzie ustawiony przy wieży zegarowej zamku. Na Placu Mickiewicza w Poznaniu w sobotę i niedzielę będą także harcerze i służba medyczna. Dla osób starszych staną krzesełka.
W Kaliszu telebim zostanie ustawiony na Placu Świętego Józefa przy pomniku Jana Pawła II. Tam również transmitowane będą uroczystości zarówno żałobne - w sobotę z Warszawy jak i pogrzebowe w niedzielę z Krakowa.
Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego będą mogli oglądać obie ceremonie na ekranie ustawionym na ostrowskim Rynku, tuż przy ratuszu, w miejscu, gdzie tradycyjnie odbywają się najważniejsze uroczystości. Organizatorzy spodziewają się nawet kilku tysięcy uczestników.
Requiem
Na szczecińskich Jasnych Błoniach staną 3 ekrany. Pierwszy i największy z telebimów o powierzchni prawie 24 metrów kwadratowych zostanie zainstalowany po prawej stronie pomnika Jana Pawła II. Dwa mniejsze zwrócone w kierunku pomnika Czynu Polaków staną w połowie Jasnych Błoni. Dla osób w podeszłym wieku przygotowane będą miejsca siedzące ustawione przed głównym telebimem. Początek transmisji sobotnich uroczystości w południe
O 18 odbędzie się uroczysta msza w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Po mszy Requiem Mozarta wykona Orkiestra Symfonicza Filharmonii im. M. Karłowicza oraz szczecińskie chóry. O 21 koncert retransmitowany będzie na Jasnych Błoniach.
Niedzielna transmisja uroczystości pogrzebowych z Krakowa rozpocznie się o 14. - później po raz kolejny zgromadzeni na Jasnych Błoniach mieszkańcy będą mogli zobaczyć sobotni koncert z Requiem Mozarta
Pożegnają nie tylko Parę Prezydencką
W Białymstoku telebim w sobotę i niedzielę będzie ustawiony przed Bazyliką Archikatedralną, a w niedzielę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
Najprawdopodobniej możliwość oglądania uroczystości żałobnych na telebimie przed białostocką katedrą będzie też w poniedziałek i wtorek. W poniedziałek - podczas pogrzebu ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, we wtorek - podczas pogrzebu wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry.
Uroczystości żałobne zarówno z Warszawy i Krakowa obejrzą też Suwalczanie. Władze miasta specjalnie sprowadzają telebim prosto z Warszawy. Już teraz w parku Konstytucji 3 Maja trwają przygotowania do transmisji. Relacja z Warszawy rozpocznie się w sobotę w samo południe. Zaś z Krakowa w niedzielę o 14:00.
W Toruniu telebim stanie na Rynku Staromiejskim na wysokości kościoła akademickiego Ducha Świętego. W piątek o 20-ej rozpocznie się transmisja koncertu Requiem W. A. Mozarta z kościoła akademickiego.
Wcześniej o 19-ej w katedrze świętych Janów odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne. Po nim przy nazwiskach ofiar zostanie zapalonych 96 zniczy. Prezydent Michał Zaleski zapali znicz przy nazwisku prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a żona Krystyna Zaleska - przy nazwisku Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej.
Jutro o 10-ej torunianie zobaczą na telebimie uroczystą mszę świętą koncelebrowaną z katedry Świętych Janów w Toruniu, a następnie o 12-ej warszawskie uroczystości żałobne. W niedzielę z kolei dzięki transmisji na Rynku Staromiejskim będzie można uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych na Wawelu.
Zamknięte centrum
W Lublinie staną dwa telebimy - jeden 20-metrowy i drugi - mniejszy.
Konieczność odpowiedniego przygotowania Placu Zamkowego do pomieszczenia dużej liczby mieszkańców miasta powoduje, że już jutro od godziny 6-tej rano będzie on zamknięty dla ruchu. Tablice i barierki zakazujące wjazdu pojawią się od strony Alei Tysiąclecia.
Na Placu Zamkowym nie będzie można parkować samochodów. Zamknięte będą też ulice - Podwale i Kowalska. Kierowcy są proszeni o pozostawianie aut na innych parkingach, szczególnie na dużym placu przy Unii Lubelskiej. Tam także będzie wyłączony z ruch jeden pas.
REKLAMA
Mieszkańcy Rzeszowa również będą mogli oglądać transmisję z niedzielnego pogrzebu pary prezydenckiej na telebimie. Bedzie on ustawiony również przy Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim. Oprócz niedzielnego pogrzebu na Wawelu będą na nim transmitowane także sobotnie uroczystości żałobne w Warszawie.
ak,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA