Jarosław Sellin: Polska gotowa do rozmów, brak odzewu ze strony Izraela

- Chcemy jak najszybciej rozpocząć rozmowy w ramach zespołu ds. dialogu polsko-izraelskiego - powiedział w wiceminister kultury Jarosław Sellin. Podkreślił, że polski zespół jest już gotowy do rozmów, natomiast - jak dodał - nie ma żadnego kontaktu ze stroną izraelską.

2018-02-09, 17:00

Jarosław Sellin: Polska gotowa do rozmów, brak odzewu ze strony Izraela

Jarosław Sellin pytany w piątek w TVP1, czy rozpoczęły się już rozmowy zespołu ds. dialogu polsko-izraelskiego powiedział, że zespół polski jest już gotowy do podjęcia rozmów ze stroną izraelską. - Chcemy, żeby jak najszybciej do spotkania doszło, albo w Izraelu albo w Polsce wszystko jedno - mówił.

Według wiceministra mamy niejasność, jeśli chodzi o zespół po stronie Izraela. Dodał, że gdy kryzys wybuchł premier Benjamin Netanjahu powiedział, że taki zespół już powołał. - Ale nie znamy jego składu i nie ma odzewu, jeśli chodzi o próbę kontaktu z tamtym zespołem" - zaznaczył Sellin. - Nie mamy pewności, czy on rzeczywiście powołany jest, jego składu nie znamy - podkreślił.

Sellin ocenił też, że nieporozumienie wokół ustawy o IPN wynika z niezrozumienia, co do jej intencji oraz szczegółowych zapisów.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

REKLAMA

Zdaniem wiceministra kultury właśnie dlatego, że niektóre przepisy ustawy są niezrozumiałe prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. - Trybunał Konstytucyjny oceni(...), czy nie ma tutaj zagrożenia dla wolności słowa. Jeżeli Trybunał uzna, że jednak są jakieś niejasności i trzeba to doprecyzować, i taki werdykt wyda, to się doprecyzuje - zaznaczył Sellin.

Dopytywany, czy bierze pod uwagę nowelizację ustawy o IPN, jeśli TK wyda taki wyrok wiceminister powiedział, że po wyroku Trybunału "to jest wręcz oczywistość". - Jeżeli Trybunał uzna, że należy coś zmienić w ustawie, to legislator ma obowiązek zmienić - podkreślił.

Zdaniem Sellina cel ustawy, którym jest walka z fałszywym kodem pamięci o "polskich obozach zagłady" zaczyna być osiągany. W jego ocenie coraz więcej ludzi w Izraelu przyznaje, że mówienie o polskich obozach zagłady "jest skandalem".

***

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do TK.


Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.

REKLAMA

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej