X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Apel o uwolnienie dziennikarzy aresztowanych w Mjanmie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 10:53
Dziennikarze i eksperci skupieni wokół Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia apelują o jak najszybsze uwolnienie Wa Lone i Kyaw Soe Oo, dwóch dziennikarzy agencji Reuters z Mjanmy (znanej również jako Birma). Wa Lone i Kyaw Soe Oo zostali aresztowani 12 grudnia 2017 roku przez mjanmarską policję i byli przetrzymywani bez dostępu do prawnika oraz rodziny przez ponad dwa tygodnie.
Kyaw Soe Oo i Wa Lone
Kyaw Soe Oo i Wa Lone Foto: PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING

Reporterzy Wa Lone i Kyaw Soe Oo w ostatnich miesiącach zajmowali się w swej pracy dziennikarskiej konfliktem w stanie Rakhine, leżącym w zachodniej części Mjanmy. Swoimi reportażami oraz analizami próbowali w obiektywny sposób opisywać tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w tym regionie Mjanmy. W swoich materiałach zwracali między innymi uwagę na los społeczności Rohingya, uznawanej przez ONZ za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie. Aresztowanie Wa Lone i Kyaw Soe Oo na podstawie dowodów będących efektem prowokacji, a następnie oskarżenie ich o chęć udostępnienia międzynarodowym agencjom dokumentów, opisujących wydarzenia w stanie Rakhine, jest próbą zamknięcia ust dziennikarzom szukającym prawdy o konflikcie w stanie Rakhine. Jest to tym bardziej istotne ponieważ w wyniku działań wojskowych ponad 650 tysięcy Rohingya zostało zmuszonych do ucieczki z Mjanmy do sąsiedniego Bangladeszu. Aresztowanie naszych kolegów-dziennikarzy jest przejawem ataku na odradzające się wolne media, które ponownie stają się w Mjanmie obiektem represji.

W obronie aresztowanych Wa Lone oraz Kyaw Soe Oo wystąpiło już wielu polityków, w tym sekretarz generalny ONZ Antonio Gutteres oraz przewodniczący Parlametu Europejskiego Antonio Tajani. Głos w ich obronie zabrali również przedstawiciele dyplomacji USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, a także środowiska dziennikarskie w wielu krajach świata. Mocny głos wsparcia z Polski dla Wa Lone jest bardzo ważny, ponieważ to  tu w 2014 roku rozmawiał podczas swojego stażu z wieloma z nas o integralnym znaczeniu wolności mediów.

Apelujemy do środowisk dziennikarskich w Polsce, a także do przedstawicieli polskiej dyplomacji, o głos w obronie aresztowanych kolegów. Na podstawie archaicznego prawa z 1923 roku grozi im 14 lat więzienia za szukanie prawdy i prawdziwego oblicza konfliktu w Rakhine. Aresztowanie i oskarżenie Wa Lone i Kyaw Soe Oo jest wymierzone w podstawowe wartości jakie przyświecają pracy dziennikarskiej, jakimi są rzetelność, wolność słowa i poszukiwanie prawdy. Brak sprzeciwu wobec aresztowania i oskarżenia Wa Lone i Kyaw Soe Oo oznaczać będzie brak obrony podstawowych wartości wolnych mediów.

Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia

Zobacz więcej na temat: Birma Mjanma ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak