Apel o uwolnienie dziennikarzy aresztowanych w Mjanmie

Dziennikarze i eksperci skupieni wokół Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia apelują o jak najszybsze uwolnienie Wa Lone i Kyaw Soe Oo, dwóch dziennikarzy agencji Reuters z Mjanmy (znanej również jako Birma). Wa Lone i Kyaw Soe Oo zostali aresztowani 12 grudnia 2017 roku przez mjanmarską policję i byli przetrzymywani bez dostępu do prawnika oraz rodziny przez ponad dwa tygodnie.

2018-02-09, 10:53

Apel o uwolnienie dziennikarzy aresztowanych w Mjanmie

Reporterzy Wa Lone i Kyaw Soe Oo w ostatnich miesiącach zajmowali się w swej pracy dziennikarskiej konfliktem w stanie Rakhine, leżącym w zachodniej części Mjanmy. Swoimi reportażami oraz analizami próbowali w obiektywny sposób opisywać tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w tym regionie Mjanmy. W swoich materiałach zwracali między innymi uwagę na los społeczności Rohingya, uznawanej przez ONZ za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie. Aresztowanie Wa Lone i Kyaw Soe Oo na podstawie dowodów będących efektem prowokacji, a następnie oskarżenie ich o chęć udostępnienia międzynarodowym agencjom dokumentów, opisujących wydarzenia w stanie Rakhine, jest próbą zamknięcia ust dziennikarzom szukającym prawdy o konflikcie w stanie Rakhine. Jest to tym bardziej istotne ponieważ w wyniku działań wojskowych ponad 650 tysięcy Rohingya zostało zmuszonych do ucieczki z Mjanmy do sąsiedniego Bangladeszu. Aresztowanie naszych kolegów-dziennikarzy jest przejawem ataku na odradzające się wolne media, które ponownie stają się w Mjanmie obiektem represji.

W obronie aresztowanych Wa Lone oraz Kyaw Soe Oo wystąpiło już wielu polityków, w tym sekretarz generalny ONZ Antonio Gutteres oraz przewodniczący Parlametu Europejskiego Antonio Tajani. Głos w ich obronie zabrali również przedstawiciele dyplomacji USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, a także środowiska dziennikarskie w wielu krajach świata. Mocny głos wsparcia z Polski dla Wa Lone jest bardzo ważny, ponieważ to  tu w 2014 roku rozmawiał podczas swojego stażu z wieloma z nas o integralnym znaczeniu wolności mediów.

Apelujemy do środowisk dziennikarskich w Polsce, a także do przedstawicieli polskiej dyplomacji, o głos w obronie aresztowanych kolegów. Na podstawie archaicznego prawa z 1923 roku grozi im 14 lat więzienia za szukanie prawdy i prawdziwego oblicza konfliktu w Rakhine. Aresztowanie i oskarżenie Wa Lone i Kyaw Soe Oo jest wymierzone w podstawowe wartości jakie przyświecają pracy dziennikarskiej, jakimi są rzetelność, wolność słowa i poszukiwanie prawdy. Brak sprzeciwu wobec aresztowania i oskarżenia Wa Lone i Kyaw Soe Oo oznaczać będzie brak obrony podstawowych wartości wolnych mediów.

Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej