Ambasador RP w Londynie publikuje list ws. ustawy o IPN
"Brytyjscy czytelnicy zasługują na wiedzę o stanowisku polskiego rządu w sprawie ustawy o IPN" - pisze ambasador Rzeczpospolitej w liście do dziennika "Guardian". Arkady Rzegocki odpiera w nim tezy z innego listu. Grupa polskich intelektualistów wyraziła w nim obawy co do nowego polskiego prawa. Gazeta opublikowała go na początku tygodnia.
2018-02-09, 21:53
Posłuchaj
Arkady Rzegocki przekonuje: "Wbrew twierdzeniom krytyków ustawa nie broni polskich obywateli, którzy popełnili zbrodnie przeciwko Żydom. Broni za to polskiego państwa i narodu". To reakcja na wcześniejszy list niemal 90 polskich intelektualistów.
"Ta ustawa zakłada kompletną niewinność Polaków" - przekonują w nim autorzy. "To nie jest sposób na odzyskanie godności" - komentują. I pytają: "Dlaczego dyskusja o faktach historycznych musi angażować sądy i prokuratorów?". Zastanawiają się, dlaczego ustawa zwalnia z odpowiedzialności badaczy i artystów, a nie dziennikarzy czy nauczycieli, a także stawiają pytanie, czy Żyd, którzy przetrwał Holocaust i wspomina, że podczas wojny "bał się Polaków", będzie mógł zostać ukarany.
Ambasador pisze, że list go zaskoczył i dodaje: "Ustawa nie zakazuje nikomu - szczególnie tym, którzy Zagładę przetrwali - mówienia o okrucieństwie i niesprawiedliwości, jakich zaznali". "Hańbą jest, że polscy więźniowie Auschwitz-Birkenau, walczący z terminem polskie obozy w zagranicznych mediach, muszą to robić w pojedynkę i w trybie cywilnym" - pisze Arkady Rzegocki. Dodaje, że nowe prawo ma to zmienić, a poprzednie rządy nie umiały tego dokonać.
REKLAMA
Ambasador kończy list przekonaniem, że "prawda o niemieckich obozach śmierci i okrutnych realiach niemieckiej okupacji jest częścią historii Holocaustu". Zapewnia też brytyjskich czytelników: "Nowe prawo postrzegamy jako uzupełnienie już istniejących, globalnych regulacji dotyczących negowania Zagłady".
Pod listem z początku tygodnia podpisali się m.in. Aleksander Kwaśniewski, Anne Applebaum, Anna Bikont, Paweł Śpiewak, Barbara Engelking, Timothy Garton Ash, Maria Janion, Andrzej Stasiuk, Jan Tomasz Gross, Krystyna Janda i Grzegorz Turnau.
dcz
REKLAMA