Szef MSWiA: program modernizacji służb mundurowych będzie kontynuowany
Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zapowiedział w Gorzowie Wlkp., że program modernizacji polskich służb mundurowych będzie kontynuowany. W poniedziałek szef MSWiA wziął udział w odprawie lubuskich służb.
2018-02-12, 18:08
- Rzeczą priorytetową dla nas pozostaje program modernizacji służb mundurowych - zadeklarował. Program ten przewiduje zarówno inwestycje w infrastrukturę służb mundurowych, jak i podwyżki dla funkcjonariuszy. - Chcemy kontynuować ten proces, który ma się zakończyć odczuciem w portfelach i kieszeniach funkcjonariuszy konkretnego zastrzyku finansowego – powiedział Brudziński.
Zapowiedział, że od 1 maja rozpoczną się wypłaty podwyżek dla najmniej zarabiający funkcjonariuszy, a w ramach całego programu w latach 2017-20 do policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej trafi łącznie ok. 9 mld zł.
Podczas odprawy Brudziński mówił do zebranych dowódców, że ich obowiązkiem jest dbanie o honor i wizerunek munduru.
- Tak jak cieszą te wysokie współczynniki i wskazania poziomu zaufania i bezpieczeństwa, tak samo należy się smucić z tego, jeżeli w szeregach, które państwo reprezentujecie znajdą się pojedyncze na szczęcie przypadki naruszania honoru, czci i zaufania do służby, do munduru. Tutaj oczekuje bezwzględnej eliminacji tych postaw – podkreślił Brudziński.
Przypomniał, że prawie 90 proc. Polaków obdarza służby zaufaniem i ma poczucie bezpieczeństwa, ale pozostaje jeszcze 10 proc. mających inne zdanie.
Joachim Brudziński Zarówno do policji, jak i Straży Pożarnej, do Straży Granicznej mają trafiać najlepsi. To nie może być nabór negatywny i to jest państwa zadanie
"Do służb mudnurowych mają trafiać najlepsi"
W swoim wystąpieniu odniósł się także do naboru kandydatów do służby. - To zawsze musi być nabór pozytywny. Zarówno do policji, jak i Straży Pożarnej, do Straży Granicznej mają trafiać najlepsi. To nie może być nabór negatywny i to jest państwa zadanie – powiedział do komendantów.
Minister nawiązał także do wydarzenia sprzed rozpoczęcia odprawy, kiedy to na dziedzińcu gorzowskiej komendy wojewódzkiej złożył kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym poległych na służbie funkcjonariuszy.
- Chcę, żebyście państwo mieli taką świadomość, że państwo polskie zawsze będzie otaczało opieką i wsparciem najbliższych, rodziny tych, którzy pełniąc służbę oddali swoje życie bądź zdrowie – podkreślił szef MSWiA.
Minister podziękował lubuskim funkcjonariuszom za ich pracę, m.in. za profesjonalne zabezpieczanie festiwalu Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą i prosił, by tak było nadal. - Tam bawią się młodzi ludzie z całej Polski, a naszym zadaniem, waszym zadaniem jako funkcjonariuszy, jest zapewnić im bezpieczeństwo – powiedział.
Przykłady modelowego działania służb
W odprawie wzięli udział komendanci główni Policji i Państwowej Straży Pożarnej, komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, komendanci lubuskich garnizonów służb mundurowych oraz dowódcy podległych im jednostek miejskich i powiatowych. Wśród gości była m.in. minister rodziny Elżbieta Rafalska.
Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział na początku odprawy, że zadania stawiane przez rząd w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu są realizowane.
- Jest też dobry kontakt i dobry przepływ informacji między wojewodą a szefami wszystkich służb mundurowych w woj. lubuskim – zapewnił Dajczak.
Jako przykład modelowego działania służb podał te związane z epidemią ptasiej grypy czy orkanem Ksawery.
Podczas pobytu w Gorzowie, przed odprawą ze służbami, minister Brudziński spotkał się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim z operatorami nr 112 z całej Polski, by podziękować im za pracę w minionym roku. Na spotkanie przybyli przedstawiciele niemal wszystkich centrów powiadamiania ratunkowego w kraju.
koz
REKLAMA
REKLAMA