Japonia chce aresztowania ekoaktywisty, atakującego statki

Japonia chce wydania międzynarodowego nakazu aresztowania za Paulem Watsonem, szefem organizacji Sea Shepherd. Władze kraju kwitnącej wiśni chcą zatrzymać kanadyjskiego aktywistę za starcia z japońskimi statkami wielorybniczymi.

2010-04-30, 06:33

Japonia chce aresztowania ekoaktywisty, atakującego statki
P. Watson, źr. wikipedia.org

Japońska straż przybrzeżna uzyskała już nakaz aresztowania w Tokio. Watson jest oskarżany o namawianie członków swojej organizacji do utrudniania japońskich połowów wielorybów. Organizacja Sea Shepherd znana jest z aktywnej walki na rzecz ochrony mórz. W tym roku prowadziła ostrą kampanię przeciwko japońskim wielorybnikom. Na wodach Antarktydy, gdzie statki z kraju kwitnącej wiśni prowadziły połowy, doszło w tym roku do kilku poważnych incydentów. Na początku stycznia japoński statek miał staranować supernowoczesną jednostkę Sea Shepherd - Andy Gil. Statek ekologów został przecięty na pół i zatonął. Sześciu członków załogi udało się uratować. Z kolei w lutym japoński statek Yushin Maru 3 miał też umyślnie staranować inną jednostkę aktywistów - Bob Baker.

Paul Watson to jeden z pierwszych założycieli Greenpeace. W 1977 roku rozstał się jednak z tą organizacją i utworzył Sea Shepherd. Ta grupa aktywistów wykorzystuje bezpośrednie działania głównie w zwalczaniu nielegalnego połowu wielorybów. Sea Shepherd prowadzi też akcje przeciwko polowaniu na foki.

Komercyjne połowy wielorybnicze są zakazane na świecie od 1986 roku. Japonia co roku przeprowadza jednak połowy - według Tokio - na potrzeby badawcze. Władze tego azjatyckiego kraju nie ukrywają jednak faktu, że mięso wielorybów jest po polowaniach sprzedawane do sklepów i restauracji. Japonia znalazła się przez to w ogniu krytyki ze strony społeczności międzynarodowej. Rząd Australii zagroził Tokio działaniami prawnymi, jeśli Japonia nie zaprzestanie połowów wielorybniczych w tym roku.

sż,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej