Gmina żydowska oskarża Austriacką Partię Wolności

 - Przewodniczący gminy żydowskiej w Austrii Oskar Deutsch oskarżył skrajnie prawicową Austriacką Partię Wolności (FPOe) o to, że nie rozliczyła się z antysemityzmem w swych szeregach. Nowy raport wskazuje na duży wzrost liczby ataków na tle antysemickim.

2018-02-15, 18:07

Gmina żydowska oskarża Austriacką Partię Wolności
Heinz-Christian Strache, lider Austriackiej Partii Wolności. Foto: PAP/EPA/LISI NIESNER

Z opublikowanego w czwartek raportu Forum Przeciwko Antysemityzmowi wynika, że w 2017 roku w Austrii miały miejsce 503 takie ataki, od nienawistnych wpisów w mediach społecznościowych, przez pogróżki przez telefon lub wysyłane pocztą, po fizyczne napaści.

To znaczący wzrost liczby ataków na tle antysemickim wobec 255 ataków w 2014 roku, z którego pochodzą ostatnie porównywalne dane.

Blisko jedno czwarta (24 proc.) ataków z 2017 roku miała podłoże skrajnie prawicowe. Choć ataków tych nie da się bezpośrednio powiązać z FPOe, to na tej partii, ze względu na jej przeszłość, ciąży większa odpowiedzialność niż na pozostałych ugrupowaniach - podkreślił Deutsch.

- Od kogo przez dekady słyszeliśmy tak liczne antysemickie wypowiedzi? (...) Regularnie dochodziły od jednej partii, od przedstawicieli FPOe - powiedział Deutsch na konferencji prasowej podczas prezentacji raportu.

FPOe, założona w latach 50. przez byłych nazistów, w ostatnich wyborach została trzecią siłą polityczną w kraju i weszła do koalicji rządzącej z konserwatywną OeVP Sebastiana Kurza (poprzednio do władzy doszła w 2000 roku pod przywództwem Joerga Haidera). Obecnie FPOe skupia się na krytyce islamu i, zabiegając o poparcie żydowskich wyborców, oficjalnie potępia antysemityzm.

- Pytanie brzmi: jak wiarygodna (jest ta przemiana)? Nie można tak po prostu pstryknąć i powiedzieć: "Do tej pory byliśmy tacy, ale teraz nie będziemy już antysemitami, teraz nasze interesy są inne" - dodał Deutsch.

- Obserwujemy pozbywanie się zahamowań u sprawców (ataków). (Antysemickie) wypowiedzi stały się w społeczeństwie bardziej akceptowane - podkreśliła na tej samej konferencji Amber Weinber, przedstawicielka Forum Przeciwko Antysemityzmowi.

FPOe twierdzi, że zerwała ze swymi neonazistowskimi korzeniami, jednak na jaw wychodzą kolejne skandale z udziałem członków tej partii. W ostatnim czasie "bohaterem" kolejnej afery stał się polityk FPOe Udo Landbauer - po ujawnieniu gloryfikowania nazizmu w korporacji studenckiej, z którą był związany, ostatecznie nie wszedł on do władz landu Dolna Austria. FPOe ogłosiła, że powoła do życia komisję, która zbada historię ugrupowania.

- To historia i ona jest ważna, ale co z tym, co dzieje się obecnie? Ja nic nie widzę - podkreślił Deutsch.

PAP/pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej