Zakończyło się spotkanie delegacji polskiej z izraelską w Jerozolimie

Zakończyło się pierwsze spotkanie zespołów ds. dialogu prawno-historycznego Polski i Izraela w Jerozolimie. - Rozpoczynamy dialog prawno-historyczny między Polską, a Izraelem, który będzie napędzany wspólnym pragnieniem obrony prawdy, wolności badań naukowych, działalności artystycznej i debaty publicznej - mówił w czwartek przed spotkaniem wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

2018-03-01, 14:39

Zakończyło się spotkanie delegacji polskiej z izraelską w Jerozolimie
Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki spotkał się z dyrektorem generalnym izraelskiego MSZ Yuvalem Rotemem. Foto: EPA/ATEF SAFADI

- Rozpoczęliśmy dialog, a to zawsze służy uspokojeniu. Wszyscy czekamy na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN - powiedział w czwartek w Jerozolimie Bronisław Wildstein z polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Według niego Izraelczycy nie rozumieją sensu wprowadzania ustawy o IPN. - Pytali nas na przykład, dlaczego akurat teraz ta ustawa. Mówiliśmy, że (...) obserwujemy, że wraz z czasem oskarżenia Polski o uczestnictwo w Holokauście narastają, natomiast narodowość nazistów się gdzieś rozpływa - mówił Wildstein na spotkaniu z polskimi dziennikarzami. 

Obawa o badania

- Oni się obawiali konsekwencji, jakie ich zdaniem nowelizacja ustawy o IPN może przynieść, że ludzie będą się bać prowadzić badania naukowe, co jest oczywiście obawą zdecydowanie na wyrost - powiedział Wildstein. Członek polskiego zespołu został zapytany, czy strona izraelska została uspokojona co do konsekwencji wejścia w życie ustawy o IPN odparł, że to dopiero pierwsze spotkanie, jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Zaznaczył również, że to pierwsze spotkanie na pewno nie będzie ostatnim.

Wspólna praca historyków

Na spotkaniu ze strony polskiej pojawił się postulat, by powstały instytucje, które umożliwiłyby wspólną pracę historykom z Polski i Izraela. - Obecnie mieszkańcy Izraela nie za dobrze wiedzą, co naprawdę działo się w Polsce w czasie drugiej wojny światowej - zaznaczył Wildstein. - Rozmawialiśmy o tym, że powinna powstać jakaś ramowa instytucja, która działałaby na rzecz zbliżenia naszych perspektyw.

Antypolonizm w Izraelu

W trakcie ponad czterogodzinnego spotkania został poruszony zarówno temat antysemityzmu w Polsce, jak również antypolonizmu w Izraelu. - Tutaj obie strony się zgodziły, że konflikt wyzwolił niestety bardzo negatywne zjawiska - w Polsce, nie oszukujmy się, antysemityzmu, a tutaj antypolonizmu - powiedział członek polskiego zespołu.

REKLAMA

Przed spotkaniem odbyła się konferencja prasowa wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego i dyrektora generalnego izraelskiego MSZ Yuvala Rotema. Wiceszef polskiej dyplomacji oświadczył, że cieszy się z podjęcia rozmów i wyraził gotowość walki o wspólną prawdę na temat Holokaustu. - Jesteśmy gotowi, aby połączyć nasze wysiłki ze stroną izraelską, aby walczyć z jakąkolwiek manifestacją antysemityzmu czy stereotypów narodowościowych - zaznaczył. - Chcemy połączyć nasze efekty w promowaniu prawdy o Holokauście i o stuleciach relacji Polaków i Żydów - dodał.



Kierujący izraelskim zespołem dyrektor generalny izraelskiego MSZ Yuval Rotem także wyraził nadzieję, że dialog będzie dobry. - Mam nadzieję, że dialog między Izraelem a Polską będzie otwarty, przyjazny i szczery - taki jaki powinien być między przyjaciółmi i sojusznikami - powiedział Rotem. 

Polska delegacja wróci do Polski w piątek po południu. W jej skład poza wiceministrem spraw zagranicznych Bartoszem Cichockim wchodzą: wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku doktor Grzegorz Berendt, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein. 

REKLAMA


dcz, kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej