Mateusz Morawiecki: Litwa jest partnerem strategicznym dla Polski

Mateusz Morawiecki powiedział podczas konferencji po spotkaniu z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem w Wilnie, że współpraca między Polską a Litwą jest coraz intensywniejsza. - Litwa jest dla Polski partnerem strategicznym zarówno ze względu na więzy historyczne, na wspólna historię wobec Rosji, ale też ze względu na sprawy obronności - podkreślił premier.

2018-03-09, 09:19

Mateusz Morawiecki: Litwa jest partnerem strategicznym dla Polski
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. Foto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj

Premier Litwy: Polska jest naszym szczególnie ważnym partnerem - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mateusz Morawiecki mówił, że oba kraje starają się rozwijać wspólne projekty energetyczne, które mają na celu zwiększenie wymiany w zakresie transportu gazu. Podkreślił również, że rozmowy dotyczyły współpracy w wymianie młodzieży z obydwu krajów.

Szef rządu podziękował za wsparcie Litwy w "pewnych sporach", które Polska toczy obecnie na niwie europejskiej. Dodał, że oba kraje mają wspólne interesy w Brukseli. - Współpraca dotyczy miedzy nami kwestii przyszłego budżetu Unii Europejskiej, a także tak zwanej dyrektywy transportowej - dodał. Morawiecki podkreślił, że współpraca krajów się umacnia, co widać po coraz lepszej infrastrukturze drogowej, wodnej, czy kolejowej między krajmy. - Współpraca się umacnia także poprzez wzrost obrotów handlowych, coraz wyższe inwestycje polskie na Litwie i litewskie w Polsce - zaznaczył.

Premier podziękował również szefowi litewskiego rządu za to, że "zmieniła się sytuacja Orlenu". - Dla nas ważne bardzo przedsięwzięcie zagraniczne - główny eksporter na Litwie i przedsięwzięcie, przedsiębiorstwo o charakterze strategicznym, które powinno zdecydowanie łączyć nasze gospodarki i ma ku temu potencjał - ocenił Morawiecki.

"To nasza wspólna historia, która nas bardzo łączy"

Rozmowa obu polityków dotyczyła też między innymi spoczywających na terenie Litwy szczątków uczestników Powstania Styczniowego. - Pan premier poinformował mnie, że prawdopodobnie w 2019 roku odbędą się uroczystości wspólnych pochówków powstańców styczniowych, którzy zostali zabici przez Rosjan. To nasza wspólna historia, która nas łączy - podkreślił Morawiecki.

Szef polskiego rządu przekazał, że przedmiotem spotkania była też kwestia umocnienia polsko-litewskiej współpracy w zakresie wymiany młodzieży, fundacji młodzieżowej polsko-litewskiej, jak również wspólnej komisji oświatowej tak, żeby rozwiązać pewne problemy. - Rozmawialiśmy też o sytuacji Polaków, obywateli Litwy, tutaj na Litwie, w jaki sposób ich sytuacja może zostać poprawiona - powiedział Morawiecki.

Przepuszcza się, że w latach 1863-1864 na zboczach Góry Zamkowej, zwanej Górą Giedymina, zostało pochowanych 21 powstańców styczniowych, w tym przywódcy powstania. Powstańcy zostali straceni na wileńskim Placu Łukiskim, a pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i społeczeństwem.

Od dawna zakładano, że miejscem ich pochówku była Góra Giedymina, gdzie po powstaniu listopadowym w 1831 roku na rozkaz cara Mikołaja I urządzono fortecę. W trakcie prac archeologicznych, które rozpoczęły się przed rokiem, odkryto groby, w których szczątki zostały złożone bez trumien i przesypane wapnem.

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim, a na początku lutego - na terenie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Objęło swym zasięgiem tereny obecnej Polski, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców na jesieni 1864 roku.

"Polska jest szczególnie ważnym partnerem Litwy"

Premier Litwy po rozmowach z Morawieckim zadeklarował, że Polska jest "szczególnie ważnym" partnerem jego kraju. - Mam nadzieję, że ta wizyta jeszcze bardziej zaktywizuje nasze stosunki bilateralne - powiedział szef litewskiego rządu.

REKLAMA

Skvernelis zwracał uwagę na wspólne, polsko-litewskie doświadczenia historyczne oraz zaakcentował bliską współpracę gospodarczą. Przypomniał, że Polska jest trzecim partnerem gospodarczym pod względem obrotów i drugim rynkiem litewskiego eksportu. Litewski premier ocenił, że inwestycja Orlenu w Możejkach jest ważna nie tylko pod względem gospodarczym, ale też pod względem bezpieczeństwa energetycznego.

Powiązany Artykuł

pap_premier_litwa1200.jpg
Saulius Skvernelis: Polska jest strategicznym partnerem Litwy

Szef litewskiego rządu zapewnił, że ważna jest też dwustronna współpraca w zakresie obronności, transportu i energetyki.

- Należytą uwagę poświęcamy mniejszościom narodowym, te kwestie wymagają wspólnej uwagi ze strony rządów obu krajów - podkreślił Skvernelis. Jak dodał, w interesie Polski i Litwy leży "otwarty dialog i chęć rozwiązania tych kwestii".

W obecności premierów Morawieckiego i Skvernelisa podpisano porozumienia między resortami energetyki Polski i Litwy oraz o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda. - Podpisane dziś porozumienia powinny dać kolejny impuls do współpracy naszych państw - oświadczył premier Litwy.

mg


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej