more_horiz
Wiadomości

Sir Eric Pickles: to jest spór pomiędzy Polską a resztą świata

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 23:05
Nowelizacja ustawy o IPN wyrządza Polsce poważne szkody - taka opinię wyraził pełnomocnik rządu Wielkiej Brytanii do spraw Holokaustu Sir Eric Pickles. W wywiadzie dla Polskiego Radia Pickles ocenił, że w obecnym brzmieniu ustawa przynosi odwrotny efekt od zamierzonego i wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zawęzi jej interpretację.
Audio
  • Sir Eric Pickles o ustawie o IPN w rozmowie z Markiem Wałkuskim (IAR)
Eric Pickles
Eric PicklesFoto: MW

Eric Pickles uważa, że wiele głosów krytyki pod stresem ustawy o  ustawy o IPN jest bezpodstawnych. Jego zdaniem nowe prawo wcale nie ogranicza swobody debaty akademickiej i wcale nie zakazuje mówienia o przypadkach kolaboracji Polaków z nazistami. - Mimo wszystko uważam, że te przepisy wyrządzają Polsce ogromne szkody – stwierdził Pickles, zwracając uwagę na nieprzychylny odbiór ustawy. - Nie mamy tu do czynienia z kontrowersjami pomiędzy Polską a Izraelem, to jest spór pomiędzy Polską a resztą świata – podkreślił pełnomocnik rządu Wielkiej Brytanii w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie Markiem Wałkuskim. Pickeles przebywał w stolicy USA na konferencji poświęconej Holocaustowi organizowanej przez Uniwersytet Georgetown.

Według Picklesa nowelizacja ustawy o IPN nie tylko nie powstrzyma nikogo przed zniesławianiem Polski, ale może nawet zachęcać do eksponowania przypadków kolaboracji Polaków z nazistami. - Każdy kto ma coś niedobrego do powiedzenia o Polsce wykorzysta ją by dokopać Polakom, co uważam za tragedię – ostrzegł.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>


Eric Pickles podkreślił, że kocha Polskę. Według niego Polska stała się strażnikiem pamięci o Holocauście. - Wystarczy popatrzeć na wspaniałe Muzeum Historii Żydów Polskich  Polin. Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie – wskazał. Pełnomocnik brytyjskiego rządu ocenił, że ustawa o IPN wcale nie jest próbą zafałszowania przez Polskę historii. Wyraził jednak ubolewanie, że są w Polsce politycy, którzy chcą narzucić  taką interpretację ustawy, by każda sugestia, iż Polacy zachowywali się inaczej niż bohatersko, mogła zostać uznana za zniesławienie.

Sir Pickles wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny określi bardzo wąską interpretację ustawy sprowadzającą się jedynie do zakazu przypisywania odpowiedzialności za Holocaust państwu polskiemu, co nie powinno budzić takich kontrowersji bo państwo polskie wówczas nie istniało a rząd emigracyjny działał w Londynie. 

Sir Eric Pickles jest przedstawicielem brytyjskich konserwatystów. W latach 2009-2010 był przewodniczącym tej partii. W gabinecie premiera Davida Camerona sprawował funkcje sekretarza stanu do spraw społeczności lokalnych. Od 2015 roku jest pełnomocnikiem rządu Wielkiej Brytanii do spraw Holocaustu.  

fc


Zobacz także

Zobacz także