NATO kolejny raz apeluje do Rosji o współpracę w śledztwie dotyczącym ataku na Siergieja Skripala
Mówiła o tym w Warszawie zastępczyni sekretarza generalnego Paktu Rose Gottemoeller. Powtórzyła apel, jaki dwa dni temu wystosowały do Rosji wszystkie kraje sojusznicze NATO.
2018-03-16, 20:40
Posłuchaj
Chodzi o śledztwo w sprawie próby otrucia byłego podwójnego agenta. Siergiej Skripal i jego córka Julia walczą o życie w szpitalu w brytyjskim Salisbury po tym, jak dwa tygodnie temu zostali otruci substancją paraliżującą układ nerwowy. Brytyjskie władze oskarżyły o otrucie Rosję, a dzisiaj szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson oświadczył, że rozkaz zabicia Skripala osobiście wydał prezydent Władimir Putin.
Zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller zaapelowała do Rosji o pełną współpracę w śledztwie. Podkreśliła, że próba otrucia Skripala w Wielkiej Brytanii jest bezprecedensowa.
- Od czasu powstania NATO nie mieliśmy do czynienia z użyciem tak ofensywnego środka paraliżującego. Wszyscy członkowie NATO są zaniepokojeni osłabianiem tych ważnych norm, zawartych w konwencjach o broni chemicznej. Widać to w ostatnich latach w Syrii, a teraz na terenie NATO. To bardzo niepokojące. Cała społeczność międzynarodowa uważnie się temu przygląda - tłumaczyła.
Przez lata Siergiej Skripal był podwójnym agentem. Pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, ale przekazywał informacje brytyjskiemu MI6. Został skazany za zdradę, ale w ramach programu wymiany szpiegów trafił na Wyspy Brytyjskie.
REKLAMA
Rosja odrzuca oskarżenia Zachodu i nazywa je “szokującymi". Moskwa rozpoczęła już własne śledztwo w tej sprawie.
mr
REKLAMA