Cisza nocna na lotnisku Chopina w Warszawie. "Ważny gest wobec okolicznych mieszkańców"

Od najbliższej niedzieli zacznie obowiązywać cisza nocna na lotnisku Chopina w Warszawie. Samoloty rejsowe nie będą mogły startować ani lądować od 23.30 do 5.30 rano. W tym czasie lotnisko obsłuży jednak samoloty specjalne lub sanitarne.

2018-03-24, 21:55

Cisza nocna na lotnisku Chopina w Warszawie. "Ważny gest wobec okolicznych mieszkańców"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com / Krystian Zalewski

Posłuchaj

Cisza nocna na lotnisku Chopina. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi dyrektor stołecznego portu Mariusz Szpikowski, dotychczas w tych godzinach startuje i ląduje kilkanaście samolotów.

Od 25 marca z pory nocnej zniknie od 10 do 15 operacji lotniczych. Będą one rozłożone w dostępnych godzinach, czyli od 5.30 do 23.30. Przewoźnicy od kilku tygodni zawiadamiają pasażerów o zmianach.

Z godzin nocnych korzystali przede wszystkim tak zwani tani przewoźnicy oraz czartery. Jak mówi dyrektor portu przyjmowane będą samoloty spóźnione, ale jeśli okaże się, że taka przyczyna pojawią się u jakiegoś przewoźnika zbyt często, zostanie on ukarany grzywną finansową.

Zarówno władze portu, jak i ministerstwa infrastruktury argumentują, że na lotnisku Chopina z roku na rok rośnie liczba operacji lotniczych, a port jest coraz bardziej uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Jak mówi minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, pomysł ciszy nocnej to efekt skarg mieszkańców, których domy są na drodze startów i lądowań. Szczególnie uciążliwy hałas towarzyszył mieszkańcom dzielnic: Ursynów, Włochy i Ursus.

REKLAMA

Hubert Wojciechowski, dyrektor biura PR i marketingu lotniska Chopina, potwierdza w rozmowie z PolskimRadiem.pl, że wprowadzenie ciszy nocnej ma w głównej mierze poprawić warunki nocnego wypoczynku okolicznych mieszkańców. - Proponowane zmiany na pewno zwiększą komfort ich snu, przy okazji zachowując przepustowość lotniska - podkreślił.

Władze portu zapowiadają, że w czasie ciszy nocnej nie zostanie on całkowicie zamknięty. Ze względów bezpieczeństwa musi pełnić funkcję tak zwanego lotniska zapasowego.

Warszawski port to największe lotnisko w kraju. W zeszłym roku obsłużyło ono ponad 15,5 mln pasażerów.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej