Smutne świąteczne statystyki drogowe. Apel policji o ostrożność podczas powrotów, będzie więcej patroli

Od Wielkiego Piątku do niedzieli wielkanocnej na polskich drogach doszło do 180 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 232 zostały ranne - poinformowała policja. W tym czasie zatrzymano 651 nietrzeźwych kierowców. 

2018-04-02, 16:40

Smutne świąteczne statystyki drogowe. Apel policji o ostrożność podczas powrotów, będzie więcej patroli

Posłuchaj

Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji o statystykach wypadków na drogach w Polsce (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Policja opublikowała na stronie internetowej statystyki dotyczące wypadków, do których doszło w ostatnich dniach.  W Wielki Piątek na drogach zginęły cztery osoby, a 83 zostały ranne; doszło do 73 wypadków. W Wielką Sobotę było 58 wypadków - siedem osób zginęło, a 83 zostały ranne. Z kolei w niedzielę wielkanocną w 49 wypadkach zginęło sześć osób, a 66 zostało rannych. Od piątku do niedzieli policja zatrzymała 651 nietrzeźwych kierowców. 

Na polskich drogach do wtorku potrwa akcja "Wielkanoc". Jak informowała Komenda Główna Policji, w ramach akcji na drogi w całym kraju wyjedzie - w zależności od dnia - od 4 do 5 tys. policjantów. Szczególna uwaga zwracana jest na przekraczanie prędkości; kontrole obejmują również stan techniczny pojazdów, przewóz pasażerów oraz trzeźwość. 

Zaczynają się powroty

Policja ostrzega przed wzmożonym ruchem na drogach. Dziś wielu kierowców będzie wracać ze świątecznego wypoczynku. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przypomniał w rozmowie z IAR, że najwięcej wypadków podczas okresu świątecznego ma miejsce podczas szczytu wyjazdów i powrotów do domów. 

REKLAMA

Zwrócił uwagę, aby kierowcy uważali na użytkowników jednośladów, bo w niektórych regionach aura może skłaniać ich do ruszenia w trasę motocyklem. Dodał, że dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach, ale należy też zadbać o to, by nie przeszkadzały kierowcy podczas jazdy, by miały się czym zająć.

Ruszając w dalszą trasę trzeba zaplanować także czas na odpoczynek - przypominał w rozmowie z IAR Radosław Kobryś. Taką przerwę kierowca powinien robić co około dwie godziny, aby odpocząć od monotonii jazdy, zmienić pozycję ciała, napić się kawy lub herbaty. 

Policjanci przypominają, że szczególnie wieczorem w przy wjazdach do dużych miast należy się spodziewać się korków.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało, że przed wyjazdem można sprawdzić liczbę punktów karnych - na przykład na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl

REKLAMA

PAP/IAR/agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej