Jarosław Sellin: mord katyński był jedną z największych tragedii w historii narodu polskiego

2018-04-05, 13:43

Jarosław Sellin: mord katyński był jedną z największych tragedii w historii narodu polskiego
Jarosław Sellin podczas śniadania prasowego połączonego z premierą filmu "Sztafeta" w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreślił, że odradza się tendencja do zakłamywania prawdy o mordzie katyńskim, więc "musimy o tę prawdę cały czas zabiegać".

W czwartek w warszawskiej galerii Kordegarda odbyło się śniadanie prasowe poświęcone premierze serialu "Sztafeta", połączone z nową odsłoną kampanii społecznej "Pamiętam. Katyń 1940" oraz prezentacją raportu z badania "Pamięć o zbrodni katyńskiej" przeprowadzonego przez NCK.

- Mord katyński był jedną z największych tragedii w historii narodu polskiego. Próbowano w czasie II wojny światowej po obu stronach linii demarkacyjnej, okupacyjnej - i po sowieckiej i po niemieckiej - po prostu zlikwidować elity narodu i państwa polskiego. Sowieci wykonali to przede wszystkim na jeńcach wojennych, wśród których byli nie tylko żołnierze zawodowi, ale byli też artyści, pisarze, prawnicy, społecznicy, policjanci, strażnicy leśni, były wojska korpusu ochrony pogranicza itd. Polacy mieli być przekształceni w naród niewolników bez elity, bez głowy przywódczej i taka jest istota mordu katyńskiego, w związku z tym trzeba o tym ludobójstwie pamiętać - powiedział dziennikarzom Sellin.

Wiceminister kultury zaznaczył, że państwo polskie "stara się to robić godnie". - Mamy kilka cmentarzy tzw. katyńskich na obszarze Rosji i na Ukrainie; poszukujemy ostatniego takiego cmentarza, który jest prawdopodobnie na terenie Białorusi - zauważył.

Jego zdaniem trzeba pamiętać o tym jak Polacy bili się o prawdę ws. Katynia. - Bo przecież w okresie PRL ta prawda nie mogła być eksponowana, ludzie, którzy o tę prawdę walczyli byli nawet karani przez komunistyczne władze PRL - przypomniał.

Dodał, że jeżeli chodzi o pamięć o mordzie katyńskim to u Polaków "nie jest źle". - Jednak długoletnia praca osób, które się historią Polski zajmują spowodowała, że temat jest znany wśród Polaków, ale w świecie słabiej. W dodatku odradza się tendencja do zakłamywania prawdy o mordzie katyńskim, niestety w Rosji, w związku z tym musimy o tę prawdę cały czas zabiegać - podkreślił.

Dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak odnosząc się do tytułu kampanii społecznej "Pamiętam. Katyń 1940" podkreślił, że o Katyniu "wołać trzeba przede wszystkim do młodych". - Jeżeli zaledwie 11 lat temu badania przeprowadzone wśród młodych wykazały, że 10 proc. na sprawców zbrodni katyńskiej wskazywało Niemców, to nawet jeżeli przez te 11 lat ten procent zmniejszył się do promila, to zawsze jest promil - uzasadnił Frątczak.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej