Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" i Bronisław Gniazdowski ps. "Mazur" upamiętnieni
W mazowieckich Szyszkach Włościańskich odsłonięto tablicę pamiątkową oraz towarzyszący jej krzyż ku czci pamięci dowódcy oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" oraz jego podwładnego Bronisława Gniazdowskiego ps. "Mazur".
2018-04-14, 20:08
Płytę umieszczono w miejscu, gdzie 13 kwietnia 1951 r. obaj żołnierze, zdradzeni i wydani agentom UB, stracili życie w trakcie próby przedarcia się przez obławę.
W ceremonii odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej oraz krzyża udział wzieli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Wąsik, Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz rodziny zamordowanych żołnierzy, okoliczni mieszkańcy i przedstawiciele wielu środowisk patriotycznych.
St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój"
REKLAMA
Pochodził z patriotycznej rodziny, w latach okupacji niemieckiej związanej z Narodowymi Siłami Zbrojnymi (jego starszy brat Roman Dziemieszkiewicz "Pogoda" pełnił m.in. funkcję komendanta Powiatu NSZ Ostrołęka). Współpracował z NSZ i uczestniczył w tajnym nauczaniu na poziomie szkoły średniej, odbywającym się w Makowie Mazowieckim.
![Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój", po środku z pepeszą w dłoni](http://static.prsa.pl/images/bedf2ed1-6159-4617-8b76-7fa6af41dcb5.jpg)
Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój", po środku z pepeszą w dłoni; foto: www.bbn.gov.p
Wiosną 1945 r. został wcielony do "ludowego" WP, skąd zbiegł i wstąpił do oddziału partyzanckiego NSZ (NZW) dowodzonego ppor. Mariana Kraśniewskiego "Burzę". Początkowo dowodził drużyną, wyróżniając się odwagą osobistą w akcjach z zakresu samoobrony (w sierpniu 1945 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych). Odrzucił amnestię z 1947 r. W odtworzonym wiosną 1947 r. "XVI" – Warszawskim Okręgu NZW objął funkcję komendanta Powiatu "Ciężki" - "Wisła" (pow. Ciechanów, część pow. Płońsk i Mława) i dowódcy oddziału partyzanckiego operującego na tym terenie. Po rozbiciu w czerwcu 1948 r. komendy okręgu kontynuował działalność niepodległościową. Na przełomie 1949 i 1950 r. podjął próbę odbudowania struktur "XVI" Okręgu NZW, rozszerzając zasięg działania podległych sobie patroli na pow. Pułtusk, Nowy Dwór Mazowiecki, (a nawet Wołomin), Mińsk Mazowiecki i Garwolin.
Spośród ważniejszych akcji wykonanych przez jego oddział należy wymienić np. rozbrojenie posterunku MO w Barańcach, Gąsocinie i Czernicach Borowych, opanowanie miasteczka Baranowo, likwidację szefa PUBP w Ciechanowie czy zatrzymanie pociągów w Gołotczyźnie i Pomiechówku. Wydany przez agenturę, poległ 13 IV 1951 r. w walce z grupą operacyjną UB i KBW w Szyszkach, pow. Pułtusk.
rr
REKLAMA
REKLAMA