Premier: nasze żmudne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa

- Nasze żmudne, codzienne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa wewnętrznego, ale również do poczucia bezpieczeństwa Polaków - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podziękował funkcjonariuszom za sprawne działania w walce z przestępczością.

2018-04-17, 13:10

Premier: nasze żmudne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki o poczuciu bezpieczeństwa Polaków (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że jednym z priorytetów rządu PiS jest bezpieczeństwo "w wielu wymiarach". - Niezwykle się cieszę, że nasze żmudne codzienne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa wewnętrznego, do bezpieczeństwa Polaków, ale również do poczucia tego bezpieczeństwa - powiedział premier.

Powołując się na badania, powiedział, że blisko 90 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim kraju. - Odwróciliśmy politykę naszych poprzedników zwijania bezpieczeństwa. Tutaj takim symbolem jest zamykanie placówek policyjnych z ponad 800 placówek, blisko połowa została zamknięta w czasach rządu PO-PSL - powiedział.

- Pan minister (Joachim) Brudziński, a przed nim minister (Mariusz) Błaszczak odtwarzają te posterunki policji i one są bardzo wyraźnym dowodem państwa w terenie, zapewniania bezpieczeństwa naszym obywatelom - podkreślił premier.

REKLAMA

Jak dodał, służby działają sprawnie także na arenie międzynarodowej. - Dzisiaj też w szczególności spotykamy się, żeby przedstawić rezultaty bardzo skomplikowanej, wielowątkowej akcji, właściwie niejednej, a kilku, która doprowadziła do ogromnego sukcesu na arenie międzynarodowej i do pozbawienia środków różnych mafii i grup przestępczych - powiedział premier. 

Morawiecki podziękował wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych za "zapewnianie poczucia bezpieczeństwa Polaków".

Magazyn narkotyków

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli w Holandii magazyn z ponad 6 tonami narkotyków o łącznej wartości blisko 200 mln zł - poinformował z kolei Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk.

Szymczyk przekazał, że 13 kwietnia w Holandii funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali magazyn narkotyków należący do międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się przemytem z Afryki Północnej.

- Okazało się, że w magazynie znajduje się ponad 3,5 tony haszyszu i ponad 2,5 tony prekursorów do produkcji amfetaminy. Ta ilość narkotyków przekraczająca 6 ton łącznie, to rekordowa ilość zabezpieczona w historii polskiej policji - mówił szef KGP.

"Nie ma zbrodni doskonałej"

Polska policja ma sukcesy realizując swoje zadania w kraju, a także w wymiarze międzynarodowym - ocenił szef MSWiA Joachim Brudziński. Wskazał m.in. na skuteczną pracę CBŚP i Archiwum X.

REKLAMA

- Nie ma zbrodni doskonałej. Funkcjonariusze krakowskiego Archiwum X doprowadzili do ujawnienia i postawienia zarzutów zbrodniarzom, których czyny przez lata były nierozwiązywalne – powiedział. Wskazał wśród sukcesów CBŚP jest m.in. zatrzymanie tzw. gangu karateków.

Podczas konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, minister dziękował szefowi rządu za zrozumienie, że bezpieczeństwo państwa i obywateli musi wiązać się z dobrze wyposażoną i opłacaną służbą. Wskazywał w tym kontekście m.in. na program modernizacji służb mundurowych oraz podwyżki.

Źle pojęta solidarność

Podniósł, że "bez mała 70 proc. Polaków ocenia dobrze polską policję". Podkreślał, że codziennie dziesiątki tysięcy polskich funkcjonariuszy – policjantów, straży pożarnej, straży granicznej – niejednokrotnie z narażeniem własnego życia dba o bezpieczeństwo wszystkich obywateli.

Zaznaczył jednocześnie, że "nie będzie miał najmniejszego problemu, żeby funkcjonariuszy, którzy narażają dobre imię, honor służby i całego państwa na szwank, z tej służby eliminować". - To też jest apel do komendantów poszczególnych służb, żeby nie było źle pojętej solidarności grupowej czy zawodowej – dodał.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej