Uroczystości w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
W czwartek, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie, po raz szósty w Warszawie odbędzie się akcja "Żonkile". W południe prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach przy Pomniku Bohaterów Getta, a wieczorem zaplanowano specjalny koncert.
2018-04-17, 15:53
Posłuchaj
Dyrektor Muzeum Żydów POLIN, profesor Dariusz Stola przypominał na konferencji prasowej, że uroczystości 19 kwietnia będą hołdem dla niezwykłych, młodych bohaterów. Podkreślał, że ci dwudziestolatkowie zdecydowali się na straceńczą walkę, ponieważ - jak mówił - nie chcieli oddać swojego życia za darmo i chcieli się zemścić. Siła ich oporu zaskoczyła oddziały niemieckie, które 19 kwietnia wkroczyły, by ostatecznie zlikwidować getto.
Tysiące żonkili
W ramach obchodów upamiętniających bohaterów getta dwa tysiące wolontariuszy będzie rozdawać mieszkańcom stolicy papierowe żonkile. Piotr Wiślicki, prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, które współorganizuje uroczystości, podkreśla, że jest to niezwykle symboliczna akcja, a żonkile stały się jej rozpoznawalnym znakiem. Przekonuje, że uroczystość i wspólna akcja, w której uczestniczy wiele osób, są "najlepszym dowodem, że dialog polsko-żydowski jest możliwy oraz że nie było bierności podczas Holocaustu". - To dla nas bardzo ważne - dodał Piotr Wiślicki.
Jednym z ambasadorów akcji "Żonkile" jest Maja Komorowska. Aktora cieszy się, że uczestniczą w niej licznie młodzi wolontariusze. Przekazywanie wierności pamięci wskazała jako zadanie dla starszych. Podtrzymanie wspólnoty pamięci ma - zdaniem Mai Komorowskiej szczególne znacznie w tym - jak mówiła - "podzielonym w świecie".
"Ku pamięci powstańców i ofiar Holocaustu"
19 kwietnia wieczorem odbędzie się też na placu przed Pomnikiem Bohaterów Getta specjalny koncert. Jak powiedziała wicedyrektor Muzeum POLIN Jolanta Gumula, jednym z wykonanych utworów będzie "Oda do radości" Ludwiga van Beethovena. To nawiązanie do wydarzeń lata 1942 roku, kiedy zawiązana dwa lata wcześniej w warszawskim getcie Żydowska Orkiestra Symfoniczna rozpoczęła przygotowanie wykonania tego utworu. Przerwała je wielka akcja deportacyjna. - My chcielibyśmy symbolicznie to dzieło dokończyć ku pamięci powstańców i ofiar Holocaustu - mówiła Jolanta Gumula.
W drugiej części koncertu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wykona premierowo utwór Radzimira Dębskiego skomponowany specjalnie na 75 rocznice wybuchu powstania w getcie.
19 kwietnia 1943 roku - w momencie, gdy w wyludnionym już getcie znajdowało się tylko około 50-70 tysięcy ludzi podczas zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, do walki z Niemcami ruszyło około tysiąca słabo uzbrojonych bojowników żydowskich. Walki trwały do połowy maja i zakończyły się całkowitym zniszczeniem dzielnicy żydowskiej w Warszawie.
Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie.
REKLAMA
mg
REKLAMA