"Ważny dzień dla polskiej nauki i gospodarki". Nowa umowa Polski z USA
W pierwszym dniu wizyty w Waszyngtonie wicepremier Jarosław Gowin zainaugurował działalność Polskie Izby Handlowej i podpisał umowę o współpracy naukowo-technicznej. Dziś odwiedzi Muzeum Holocaustu i będzie rozmawiał z przedstawicielami organizacji żydowskich. Spotka się też z Polonią.
2018-04-24, 07:02
Posłuchaj
Podpisanie umowy o współpracy naukowo technicznej wicepremier Gowin przedstawiał jako element planu unowocześnienia polskiej gospodarki. - To jest ważny dzień dla polskiej nauki, ale też dla polskiej gospodarki i polskiego państwa - podkreślił wicepremier.
Jak dodał, podpisanie umowy z "największą potęgą naukową świata, jaką są Stany Zjednoczone - to jest wielka szansa dla polskich jednostek naukowych, uniwersytetów i polskich uczonych".
- Polski rząd realizuje śmiałą strategię rozwoju Polski, przebudowę polskiej gospodarki, tak aby miała ona wymiar jak najbardziej innowacyjnej. Z tego punktu widzenia dzisiejsza uroczystość ma bardzo duże znaczenie, także dla rozwoju gospodarczego Polski - powiedział Gowin.
W ocenie wicepremiera, podpisana umowa jest "otwarciem kolejnej fazy we współpracy polsko-amerykańskiej zarówno w sferze nauki, gospodarki, jak i w sferze obronności".
REKLAMA
Podsekretarz stanu Thomas Shannon, który ze strony amerykańskiej podpisał dokument, podkreślił, że umowa zmniejszy bariery administracyjne przy współpracy naukowej i badawczej pomiędzy Polską a USA. - Z przyjemnością podpisuję to porozumienie, które odzwierciedla głębokie relacje naukowe pomiędzy naszymi krajami, oczekuję wielu lat wspólnych odkryć i dobrobytu - mówił Thomas Shannon.
Dodał, że Polska i Stany Zjednoczone od lat pracują nad pogłębieniem relacji naukowo - technicznych. - Nasze kraje podpisały pierwszą, dwustronną umowę naukowo - techniczną w 1972 roku właśnie tutaj w Waszyngtonie - przypomniał. I dodał, że "jest rzeczą naturalną, że Polska i Stany Zjednoczone dzielą tradycję współpracy naukowej". - My, tak jak i Polska dostrzegamy, że nauka i technologia bezpośrednio wspierają bezpieczeństwo i dobrą koniunkturę gospodarczą - podkreślił.
Otwierając działalność Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie wicepremier Gowin mówił, że handel jest jednym z filarów współpracy polsko-amerykańskiej. Podkreślał też wspólnotę wartości. - Połączenie wartości i gospodarki to jest najlepsza rzecz na jaka możemy liczyć - powiedział Jarosław Gowin.
REKLAMA
Podczas wizyty w Waszyngtonie wicepremierowi towarzyszą minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wicemarszałek Senatu Adam Bielan i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według wicepremiera ich obecność a także trwająca wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Nowym Jorku oraz zbliżająca się wizyta szefa MON Mariusza Błaszczaka w Waszyngtonie dowodzą, że stosunki polsko-amerykańskie są na bardzo wysokim poziomie.
fc
REKLAMA