Krok w kierunku porozumienia? Protestujący w Sejmie i minister znaleźli wspólne zdanie

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkała się w Sejmie z protestującymi rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych. Minister przyjęła postulaty drugiej strony, ale nie oznacza to jeszcze zakończenia protestu. 

2018-04-25, 11:41

Krok w kierunku porozumienia? Protestujący w Sejmie i minister znaleźli wspólne zdanie

Rrodziny dorosłych osób niepełnosprawnych czekają teraz na odpowiedź rządu. Protestujący zapowiadają, że będa w dalszym ciągu przebywać w budynku parlamentu. - Proponowano nam, żebyśmy pojechali do domu, żebyśmy przyjechali za dwa tygodnie. Nasze stanowisko jest takie – poczekamy na posiedzenie Sejmu, jeżeli nie można wcześniej go zwołać. Wyjdziemy z Sejmu z ustawą w ręku – powiedziała Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. - Jest nadzieją na pomoc ze strony rządu - oceniła.

Na konferencji po rozmowach z minister rodziny rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych zaprezentowali dziennikarzom swoje postulaty: to dodatek "na życie" z waloryzacją. Rodzice chcą od maja dostawać 300 złotych. Zwiększenie tej sumy o 100 złotych miałoby nastąpić od stycznia i czerwca przyszłego roku. Domagają się też zrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS od maja tego roku. Jak mówili rodzice, to wypracowany w nocy kompromis z ich strony.

Seria spotkań

W piątek z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Minister spotkała się z rodzicami osób niepełnosprawnych także w niedzielę wieczorem.

Szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

REKLAMA

Ustawa o rencie socjalnej

W porozumieniu, które rząd zawarł we wtorek z częścią środowiska osób niepełnosprawnych, zapisano m.in. podniesienie od czerwca renty socjalnej do poziomu równego najniższej rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1029,80 zł, corocznie waloryzowanych, realizacji programu Dostępność plus ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Zawarto w nim także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej został zamieszczony w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Ofertę podpisania porozumienia odrzucili przedstawiciele rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej