Ryszard Legutko: korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu

2018-05-02, 00:27

Ryszard Legutko: korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu
Prof. Ryszard Legutko. Foto: Jacek Konecki/PR

Wbrew wcześniejszym spekulacjom Polski nie dotkną duże cięcia w unijnym budżecie po 2020 roku. Z informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że wydatki na politykę spójności zostaną ograniczone o 10 procent, a wydatki rolne - o pięć procent. Tak ustalili szefowie gabinetów komisarzy podczas nocnych negocjacji.

Posłuchaj

Budżet UE – znacznych cięć w spójności i rolnictwie nie będzie. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Eurodeputowany Ryszard Legutko w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że takie negocjacje dotyczą interesów wielu państw i nie należy spodziewać się realizacji radykalnych postulatów. - Powiązanie funduszy z kwestią tzw. praworządności to sprawa skomplikowana i bardzo trudna do udźwignięcia. W obecnej sytuacji mogłaby spowodować zbyt wiele "złej krwi", bo chodziło m.in. o cięcia we wspólnej polityce rolnej. Stało się to, czego można było się spodziewać - zaznaczył.

Z kolei w rozmowie z PAP europoseł PiS podkreślił, że "korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu". - Jak chodzi o duże pieniądze w polityce, to nie ma przypadków. To się nałożyło na ogólną presję i na to, że KE nie chce przesadnie alienować polskiego społeczeństwa przez prowadzenie walki z polskim rządem - powiedział.

Według nieoficjalnych ustaleń Polskiego Radia, wstępnie uzgodniono wydatki na spójność w unijnym budżecie na lata 2021-2027 w wysokości 392 miliardów euro. Z kolei polityka rolna będzie finansowana z puli 336 miliardów euro. To więcej niż zakładały ubiegłotygodniowe przewidywania, według których Polski mogłyby dotknąć cięcia nawet o kilkadziesiąt miliardów euro.

aj


Polecane

Wróć do strony głównej