Prof. Tomasz Grosse: negocjacje ws. budżetu UE będą trudne i długie

Komisja Europejska zaakceptowała projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027. Wydatki unijne wyniosą łącznie niecałe 1,3 biliona euro. - Jesteśmy na początku negocjacji, które na pewno będą bardzo trudne i na pewno będą się przedłużały - mówił portalowi PolskieRadio.pl prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski). 

2018-05-02, 16:52

Prof. Tomasz Grosse: negocjacje ws. budżetu UE będą trudne i długie
1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy.Foto: Pixabay

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że Polska otrzyma o około 8 do 10 miliardów mniej niż w poprzedniej perspetywie. Cięcia budżetu dla Polski są zdecydowanie niższe niż pierwotnie informowano.

Oszczędności są związane z Brexitem i brakiem brytyjskiej składki do unijnego budżetu wynoszącej rocznie około kilkunastu miliardów euro oraz z nowymi celami - polityką migracyjną i obronną.
Podziału pieniędzy na poszczególne kraje, czyli tak zwanych kopert narodowych, jeszcze nie ma, bo będą one znane dopiero wtedy, kiedy Komisja ustali kryteria przyznawania unijnych funduszy.

Kwestię nowych kryteriów w ustalaniu budżetu skomentował dla PolskieRadio.pl profesor Tomasz Grzegorz Grosse z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Komisja Europejska zamierza zróżnicować kryteria utrzymywania polityki spójności, czyli tych funduszy, których Polska jest największym beneficjentem. Chce je uzależnić nie tylko od kryterium PKB, jakie dane państwo członkowskie osiągnęło, ale również od innych kryteriów, np. przyjmowania imigrantów, czy praworządności. Oba te kryteria są dla Polski trudne i niekorzystne, w związku z tym raczej trzeba by tak negocjować, żeby je odrzucić - mówił profesor Grosse.

REKLAMA

- Trudno w tej chwili rozstrzygnąć spraw, dlatego że jesteśmy na początku negocjacji które na pewno będą bardzo trudne i na pewno będą się przedłużały. Jest wielce prawdopodobne, że ten budżet mimo wszystko będzie inny. Trudno w związku z tym powiedzieć, czy raczej należy się cieszyć, czy też już zamartwiać, ale na pewno trzeba twardo negocjować - zaznaczył Tomasz Grzegorz Grosse.   

IAR/dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej