Minister rodziny "gotowa do rozmów z opiekunami niepełnosprawnych bez udziału kamer"
Minister rodziny zadeklarowała, że jest gotowa do kolejnych spotkań z rodzicami i opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie.
2018-05-05, 13:00
Posłuchaj
Elżbieta Rafalska mówiła na konferencji prasowej, że jest gotowa do rozmów w każdej chwili - bez udziału kamer.
Minister przypomniała, że posłowie na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu mają zająć się wzrostem renty socjalnej do wysokości renty minimalnej i zwiększeniem pomocy rzeczowej dla niepełnosprawnych. Protestujący chcą jednak wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego.
- Jestem nieustannie gotowa do spotkań. Tylko, że po drugiej stronie jest ten twardy warunek, że muszę przyjść z gotową propozycją tego drugiego postulatu - mówiła Elżbieta Rafalska.
Minister rodziny podkreślała jednak, że - jeśli jest wola po obu stronach - zawsze jest pole do kompromisu. Dodała, że protestujący już osiągnęli bardzo dużo: w Sejmie są dwie propozycje ustawowe a w kraju toczy się żywa debata o sytuacji osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
- Myślę, że jeśli panie by dziś zakończyły protest, to zakończyłyby go z otwartą przyłbicą - dodała Elżbieta Rafalska.
W Sejmie od 18 kwietnia trwa protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych występuje z postulatem wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Do tej pory rząd zapowiedział realizację innego postulatu Komitetu - wzrostu renty socjalnej do wysokości renty minimalnej. Dodatkowo rząd w ramach ustawy o wsparciu osób niepełnosprawnych zdecydował o zwiększeniu pomocy rzeczowej dla nich: każdy niepełnosprawny o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie miał nielimitowany dostęp do rehabilitacji, zgodny z zaleceniami lekarzy, a pomoc ma otrzymywać bez oczekiwania w kolejce i skierowania. Takich niepełnosprawnych nie będą też obowiązywać limity dotyczące wydatków na wyroby medyczne.
Wśród ponad 130 pozycji są wózki inwalidzkie, pieluchomajtki czy cewniki i ortezy. Tydzień temu porozumienie z rządem w sprawie działań na rzecz niepełnosprawnych zawarły środowiska osób niepełnosprawnych reprezentowane w Krajowej Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Do porozumienia nie przystąpili protestujący w Sejmie. Przed długim weekendem doszło do kolejnej próby porozumienia. Na zaproszenie ministerstwa odpowiedziała część środowisk osób niepełnosprawnych. Na spotkaniu nie było przedstawicieli Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.
Jej przedstawiciele oświadczyli, że nie będą uczestniczyć w rozmowach, w których nie ma osób protestujących w Sejmie. 3 maja z protestującymi spotkała się prezydentowa Agata Kornhauser-Duda. Spotkanie odbyło się bez udziału mediów.
REKLAMA
IAR/agkm
REKLAMA