Nadal bez porozumienia polskiego rządu z Brukselą, "czekamy na ruch Komisji Europejskiej"

2018-05-14, 18:46

Nadal bez porozumienia polskiego rządu z Brukselą, "czekamy na ruch Komisji Europejskiej"
Konrad Szymański czeka na ruch członków Komisji Europejskiej. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Nadal bez porozumienia Polski z Komisją Europejską w sprawie reform sądownictwa. Przedstawiciele Polski mówią, że Warszawa zrobiła wiele, by zakończyć spór i teraz czeka na ruch ze strony Brukseli. Natomiast członkowie Komisji Europejskiej odpowiadają, że wprowadzone zmiany w ustawach sądowych są niewystarczające i że nadal ma wątpliwości co do gwarancji niezależności sądownictwa. 

Posłuchaj

Konrad Szymański powiedział, że Polska zrobiła wiele, by zakończyć spór (IAR/Beata Płomecka)
+
Dodaj do playlisty

Tak można podsumować dzisiejsze spotkanie unijnych ministrów do spraw europejskich w belgijskiej stolicy i dyskusję o sytuacji w Polsce. - Jeżeli możemy mówić o postępie to ten postęp został dokonany ze strony Polski. Dzisiaj oczekujemy postępu po stronie Komisji Europejskiej również, ponieważ wyjście z tego napięcia jest możliwe tylko wtedy kiedy obie strony będą czyniły jakieś kroki - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. 

Minister Szymański dodał, że Komisja Europejska powinna wykazywać większą gotowość do podejmowania konstruktywnych kroków wobec Polski. - Ze strony Komisji oczekujemy właściwego zrozumienia i właściwej politycznej analizy tego co się stało w zakresie naszych wzajemnych relacji, w szczególności przez ostatnie 3 miesiące, po to aby nie stracić olbrzymiej szansy, która została wytworzona olbrzymim wysiłkiem przewodniczącego Jean-Claude'a Junckera i premiera Mateusza Morawieckiego - podkreślił wiceszef MSZ. 

A wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przyznał, że Polska wprowadziła ostatnio kilka zmian do ustaw sądowych. - Jednak nie są one na tyle wystarczające, by powiedzieć, że nie ma systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce. Musimy nadal kontynuować dialog, ale on powinien prowadzić do jakiś konkretnych rezultatów. Mam nadzieję, że wspólnie z polskim rządem możemy wykorzystać kilka następnych tygodni, żeby znaleźć dalsze rozwiązania problemów - dodał Frans Timmermans. 

Kolejna dyskusja - 26 czerwca

Kolejna dyskusja o sytuacji w Polsce odbędzie się 26 czerwca. Ale wiceszef Komisji wskazywał, że kluczowa będzie data 3 lipca, bo do tego czasu niektórzy sędziowie Sądu Najwyższego mogą być zmuszani do przejścia w stan spoczynku. Sędziom, którzy nie poproszą prezydenta o przedłużenie kadencji, upływa termin.

Frans Timmermans pytany jakich jeszcze zmian domaga się od Polski odpowiedział, że nowelizacji wymagają ustawy o Sądzie Najwyższym, o KRS, o sądach powszechnych, a także o skardze nadzwyczajnej, bo w tej ostatniej sprawie jest zbyt szerokie kryterium jej stosowania. Pozytywnie natomiast wiceszef Komisji ocenił zmiany w powoływaniu asesorów, oraz zrównanie wieku emerytalnego sędziów.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej