Ostre spięcia między Izraelem a Palestyną w ONZ

Ostre dyplomatyczne spięcie pomiędzy przedstawicielami Izraela i Autonomii Palestyńskiej w ONZ. Po poniedziałkowych protestach na granicy Izraela i Strefy Gazy, w których zginęło 58 Palestyńczyków, przedstawiciele obu zwaśnionych stron nie szczędzili gorzkich słów i wzajemnych oskarżeń w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Pilną debatę w ONZ, zwołano na wniosek Kuwejtu.

2018-05-16, 09:56

Ostre spięcia między Izraelem a Palestyną w ONZ

Posłuchaj

Ostre słowa na forum ONZ. Palestyna oskarża Izrael o "zbrodnię przeciwko ludzkości"
+
Dodaj do playlisty

W czasie debaty na forum Rady Bezpieczeństwa przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej oświadczył, że izraelskie wojsko, które strzelało do protestujących Palestyńczyków ostrą amunicją, popełniło “zbrodnię przeciwko ludzkości”. Z kolei izraelski dyplomata oskarżył rządzący w Strefie Gazy Hamas o prowokację i wywołanie brutalnych zamieszek.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa zgodnie uznali, że izraelskie wojsko nadużyło siły, gdy strzelało do nieuzbrojonych Palestyńczyków. Jedynie Stany Zjednoczone, które od początku prezydentury Donalda Trumpa otwarcie popierają Izrael, uznały, że zachowanie izraelskich żołnierzy było usprawiedliwione. - Żaden kraj członkowski Rady nie zachowałby się w tej sytuacji bardziej powściągliwie niż Izrael - mówiła amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley.

Kraje członkowskie Rady Bezpieczeństwa zamierzały przyjąć rezolucję, wzywającą do międzynarodowego śledztwa w sprawie poniedziałkowej masakry w Strefie Gazy. Dokument zawetowały jednak Stany Zjednoczone. Samo posiedzenie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia zabitych w Gazie. Zdecydowała o tym przewodnicząca pracom Rady polska ambasador Joanna Wronecka.

W poniedziałek tysiące Palestyńczyków szturmowały płot graniczny między Gazą a Izraelem. Miała być to kulminacja pokojowego protestu Palestyńczyków, którzy domagali się zwrotu ziem zabranych im przez Izrael. W odpowiedzi izraelska armia otworzyła ogień i zabiła 58 osób, a tysiące raniła. W tym samym czasie kilkadziesiąt kilometrów dalej izraelscy i amerykańscy politycy wspólnie świętowali otwarcie nowej ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie.

REKLAMA

Po poniedziałkowych wydarzeniach na Izrael spadła fala krytyki za użycie ostrej amunicji wobec nieuzbrojonych cywilów. Belgia i Irlandia wezwały izraelskich ambasadorów, a Turcja zażądała niezwłocznego wyjazdu izraelskiego dyplomaty.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej