Współpraca Polskiego Radia i Muzeum JPII i Prymasa Wyszyńskiego
W ramach umowy muzeum otrzyma dostęp do dźwiękowych materiałów Polskiego Radia dotyczących papieża-Polaka i Prymasa Tysiąclecia. - Dla Polskiego Radia to jest wielkie zobowiązanie - powiedział prezes nadawcy Jacek Sobala.
2018-05-17, 12:23
Posłuchaj
Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala i dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcin Adamczewski podpisali w tej sprawie list intencyjny. Jak zapisano w dokumencie, wspólnym celem obu instytucji jest troska o dziedzictwo Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, a podstawowym celem będzie jego utrwalenie oraz przekazywanie wartości i nauczania Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
- Udostępniamy archiwa Polskiego Radia dla Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - powiedział prezes Polskiego Radia Jacek Sobala. Prezes podkreślił, że współpraca z muzeum to dla Polskiego Radia ogromne wyróżnienie. - Razem uda nam się stworzyć coś, co przetrwa i poniesie dalej te idee, będzie służyło dialogowi. Będzie świadectwem naszego stosunku do wiary i do Kościoła- powiedział Jacek Sobala.
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który zainicjował budowę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, podkreśla, że placówka będzie służyła przyszłym pokoleniom. - Polskie Radio gwarantuje, że eksponaty będą na wysokim poziomie - dodał kardynał Nycz. Zauważył, że już dziś 12-13 milionów Polaków nie pamięta Jana Pawła II. To ci, którzy nie spotkali papieża-Polaka. Mieli 2-3 lata, kiedy odszedł. Tych ludzi przybywa. - To muzeum robimy dla następnego pokolenia. Musimy wybrać ważne treść i zostawić je w dobrej formie - powiedział kardynał Nycz.
Na uroczystości obecna była też Anna Rastawicka, współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia i członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. - Żadne słowo kardynała Stefana Wyszyńskiego nie powinno zginąć - podkreśla Anna Rastawicka. Jej zdaniem, te przesłanie jest aktualne także dziś. - Prymas mówił o korupcji, o potrzebie dialogu, szacunku dla człowieka i o tym, że cel nie uświęca środków- przypomniała. W jej opinii, inicjatywa Polskiego Radia i muzeum przyniesie wielki pożytek.
REKLAMA
Ekspozycja Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego powstaje w Świątyni Opatrzności Bożej. Wystawa opowiada historię Polski przez pryzmat dwóch patronów. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku - roku urodzin Stefana Wyszyńskiego - do 2005 roku - śmierci Jana Pawła II.
Ekspozycja będzie otwarta w połowie przyszłego roku.
fc
REKLAMA