Noc Muzeów w Pałacu Prezydenckim, Belwederze i kancelarii premiera
W sobotę w Warszawie podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić Pałac Prezydencki, Belweder, kancelarię premiera, czy gabinet prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w Ratuszu. W tym roku dla zwiedzających nie będzie otwarty gmach parlamentu.
2018-05-18, 17:45
Podczas nocnego zwiedzania gmachu Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu będzie można zobaczyć salę Chorągwianą, w której znajduje się m.in. kopia Konstytucji 3 Maja, a także repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych.
Pamiątki po marszałku
Sala Kolumnowa, która także będzie otwarta dla zwiedzających, to największe i najbardziej znane pomieszczeni Pałacu, gdzie prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, najwyższe odznaczenia i ordery państwowe.
Goście Nocy Muzeów będą mogli też zobaczyć Salę Bankietową, zwaną także Obrazową, ze względu na to, że eksponowanych jest tam wiele obrazów, oraz Salę Białą im. Lecha Kaczyńskiego, w której prezydent przyjmuje głowy państw i szefów rządów z innych krajów. Gdy prezydenci prowadzą rozmowy w Sali Białej, w Sali Rokoko oczekują na zakończenie rozmów ich małżonki - tam też będą mogli wejść zwiedzający. Zobaczą również Salę Niebieską, Jadalnię i Ogród Zimowy.
W sobotnią noc otwarty zostanie także Belweder, w którym goście będą mogli zwiedzić m.in.: Salę Pompejańską - najbardziej reprezentacyjną salę w Belwederze, Salę Marmurową, w której znajduje się statua Józefa Piłsudskiego oraz Salę Malinową Lustrzaną z ogromnymi zwierciadłami.
W Gabinecie Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdują się m.in. pamiątki po marszałku. W Sali Orderu Virtuti Militari będzie można zapoznać się z historią jednego z najstarszych nadawanych orderów wojskowych na świecie i najwyższym polskim wyróżnieniem przyznawanym za wyróżnienia na polu bitwy. Grupy będą oprowadzane przez przewodników.
Osoby zwiedzające Pałac Prezydencki jak i Belweder proszone są przez organizatorów o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem i niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, napojów czy plecaków. Na miejscu nie będzie możliwości przechowywania rzeczy.
"Wszyscy zobaczą, w jakich warunkach pracuje prezydent"
W Noc Muzeów swoje podwoje dla zwiedzających otworzy także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. W towarzystwie przewodnika będzie można poznać kulisy oficjalnych spotkań premiera w salach reprezentacyjnych, zobaczyć gabinet szefa rządu oraz salę posiedzeń Rady Ministrów.
W nocy z 19 na 20 maja otwarty będzie też gabinet Hanny Gronkiewicz-Waltz w ratuszu na Placu Bankowym. Osoby niewidome i słabowidzące będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji. - Wszyscy zobaczą, w jakich warunkach prezydent pracuje. Ja zawsze z rozrzewnieniem wspominam oglądany na zdjęciach gabinet prezydenta Starzyńskiego, który był dziesięć razy większy od mojego, ale nie narzekam - powiedziała dziennikarzom Gronkiewicz-Waltz.
W tym roku nie odbędzie się natomiast Noc Muzeów w Sejmie; odwołano także zaplanowany na 1 czerwca Sejm Dzieci i Młodzieży. W odpowiedzi na tę decyzję klub PSL-UED zaprosił mieszkańców Warszawy w sobotę na Noc Muzeów przed gmach parlamentu. Wszyscy, którzy przyjdą tego wieczoru pod Sejm będą mieli możliwość spotkania się z politykami PSL-UED oraz wpisania się do księgi pamiątkowej, którą politycy zamierzają przekazać marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu.
15. edycja
W sobotę odbędzie się 15. edycja Nocy Muzeów, w czasie której mieszkańcy stolicy będą mogli wybierać spośród 240 placówek, które wezmą udział w wydarzeniu. Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań. Warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później. Zgłosiło się wówczas 11 placówek, które zwiedziło 16 tys. osób. W ubiegłym roku muzea, instytucje kultury, budynki administracji państwowej i samorządowej, siedziby policji, wojska i straży pożarnej, uczelnie czy kluby odwiedziło ponad 200 tys. osób.
mg
REKLAMA