NATO przyłącza się do zawieszenia broni w Afganistanie

NATO przyłącza się do ogłoszonego przez władze Afganistanu zawieszenia broni. Poinformowali o tym dowódcy misji Sojuszu w tym kraju w trakcie spotkania w Brukseli. Sytuacja w Afganistanie była jednym z tematów zakończonego dzisiaj spotkania ministrów obrony krajów Paktu.

2018-06-08, 21:54

NATO przyłącza się do zawieszenia broni w Afganistanie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Getmilitaryphotos

Posłuchaj

NATO przyłącza się do zawieszenia broni w Afganistanie. Relacja Wojciecha Cegielskiego
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Afganistanu ogłosił kilka dni temu, że w przyszłym tygodniu na czas muzułmańskiego święta Eid a-Fitr wojsko nie będzie prowadzić operacji przeciwko talibom. Ma to skłonić rebeliantów do udziału w rozmowach pokojowych. Armia nadal jednak będzie uderzać w inne grupy partyzanckie, w tym miejscowe oddziały ISIS.

Dowódca misji NATO w Afganistanie generał John Nicholson ogłosił w Brukseli, że siły Sojuszu w Afganistanie pójdą w ślady prezydenta.

- Być może uda nam się przegrupować siły z innych miejsc w kraju, by skupić się na ISIS. W praktyce oznacza to znacznie intensywniejsza operację przeciwko ISIS. Jeśli zawieszenie broni będzie trwało, to będziemy mogli z większą siłą uderzyć w ISIS - dodał generał Nicholson.

Nie wiadomo na razie, czy talibowie uszanują zaproponowane przez prezydenta Afganistanu zawieszenie broni. Sekretarz generalny NATO zaapelował w ostatnich dniach do talibów, by złożyli broń i usiedli do negocjacji z władzami w Kabulu.

Amerykański sekretarz obrony James Mattis mówił dzisiaj w Brukseli, że rebelianci nie mają innego wyjścia. 

- Talibowie nie robią żadnych postępów w walce, więc przyjęcie tego zawieszenia broni jest odpowiednie. Ale zobaczymy, co się stanie dalej. Proces pokojowy w środku takiej wojny jak ta jest wyzwaniem - dodał.

Od czasu obalenia rządu talibów w Afganistanie w 2001 roku w kraju trwa partyzancka wojna domowa, w której zginęły tysiące Afgańczyków. Mimo wieloletniej obecności wojsk NATO i wielokrotnie zapowiadanych rozmów pokojowych nie udało się zatrzymać konfliktu.

Od 15 lat w Afganistanie NATO szkoli afgańską policję i wojsko. Najnowsza misja Sojuszu trwa ponad trzy lata. W Afganistanie jest teraz kilkanaście tysięcy żołnierzy z 41 krajów, zarówno członków NATO, jak i państw współpracujących. Na miejscu są także żołnierze z Polski. Przystąpienie do misji zapowiedziały właśnie Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Jak relacjonuje wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, sekretarz generalny NATO zapowiedział w Brukseli, że na zbliżającym się szczycie Sojuszu w połowie lipca przywódcy krajów Sojuszu prawdopodobnie przedłużą finansowanie afgańskiej armii i policji do 2024 roku.

Społeczność międzynarodowa co roku wykłada na ten cel kilka miliardów dolarów. Afganistan jest na tyle zniszczony trwającymi od 40 lat wojnami, że kraj nie jest w stanie samodzielnie się finansować.

kpln

Polecane

Wróć do strony głównej