Kościół katolicki przed synodem biskupów o młodzieży: potrzebna dyskusja o gender i homoseksualizmie

Kościół katolicki musi zmierzyć się z takimi "kontrowersyjnymi tematami jak gender i homoseksualizm, o których młodzi ludzie dyskutują już swobodnie i bez tabu" - głosi dokument roboczy na październikowy synod biskupów o młodzieży. W dokumencie można też przeczytać, że "wielu młodych katolików nie stosuje się do wskazówek Kościoła dotyczących seksualnej moralności". Innym ważnym tematem synodu będą bezrobocie i skłonność do uzależnień wśród młodzieży.

2018-06-19, 14:52

Kościół katolicki przed synodem biskupów o młodzieży: potrzebna dyskusja o gender i homoseksualizmie

"Żadna Konferencja Episkopatu nie proponuje rozwiązań i recept, ale wiele uważa, że kwestia seksualności powinna być dyskutowana bardziej otwarcie i bez uprzedzeń" - zaznacza się w obszernym tekście, który będzie podstawą obrad synodu zwołanego przez papieża Franciszka.

Dokument mówi też o problemach kościoła, takich jak sekularyzacja wśród młodzieży. "Znaczna liczba młodych, pochodzących przede wszystkim z terenów bardzo zsekularyzowanych, nie prosi Kościoła o nic, ponieważ nie uważają go za rozmówcę ważnego w ich życiu" - możemy przeczytać. W obszernym tekście wspomina się, że przyczynami tych tendencji są "skandale obyczajowe i ekonomiczne" w Kościele. "W związku z nimi młodzież prosi Kościół o wzmocnienie swej polityki zerowej tolerancji wobec nadużyć seksualnych wewnątrz jego instytucji" - zaznacza się w dokumencie "Instrumentum laboris".

Innym poruszanym problemem będzie kwestia bezrobocia wśród młodzieży. "Wiele jest krajów, w których bezrobocie młodzieży osiąga poziom, który bez przesady można uznać za dramatyczny" - wskazał dokument opublikowany przed obradami. Przytoczono w nim wypowiedzi młodych osób: "Za bardzo się boimy, a niektórzy z nas przestali marzyć". Watykan alarmuje też, że wśród młodych osób szerzą się uzależnienia od alkoholu, narkotykow czy pornografii, czy skłonność do przemocy.

Dużym wyzwaniem jest też rosnący odsetek młodych, którzy ani nie pracują, ani się nie uczą. "Nie brakuje problemów związanych z systemami szkolnymi i uniwersyteckimi, które ograniczają się do informowania bez wychowania, nie pomagają w rozwijaniu ducha krytycznego i pogłębienia sensu" - głosi dokument zaprezentowany przed synodem.

REKLAMA

Zachęca on też do dyskusji na temat mediów społecznościowych i ostrzega, że "powierzchowne wykorzystywanie mediów cyfrowych wystawia na ryzyko izolacji, także skrajnej". W tym kontekście przywołane zostało japońskie określenie "hikikomori", które dotyka coraz więcej osób zwłaszcza w krajach Azji. Takie "szukanie schronienia w iluzorycznym i nietrwałym szczęściu powoduje formy uzależnienia" - podkreślono.

Odnotowany został również postulat działań na rzecz integracji oraz uszanowania godności migrantów, padających często ofiarami handlu ludźmi.

Synod biskupów na temat młodzieży odbędzie się w Watykanie w dniach 3-28 października.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej