Stanisław Szwed po spotkaniu z unijnymi ministrami pracy. Polska nie zgadza się na kompromis

Polska nie poparła kompromisu w Unii Europejskiej w sprawie urlopów rodzicielskich i ich podziału między kobiety i mężczyzn. Unijni ministrowie pracy na spotkaniu w Luksemburgu uzgodnili wspólne stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim dotyczące odpowiedniej dyrektywy. 

2018-06-21, 18:58

Stanisław Szwed po spotkaniu z unijnymi ministrami pracy. Polska nie zgadza się na kompromis
Parlament Europejski . Foto: Shutterstock/Ikars

Posłuchaj

Wiceminister Stanisław Szwed o urlopach rodzicielskich
+
Dodaj do playlisty

W projekcie dyrektywy zapisano, że z czteromiesięcznego urlopu rodzicielskiego dwa miesiące będzie musiał wykorzystać ojciec.

Polska uważała, że nie należy wytyczać sztywnych podziałów. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed tłumaczył, że polskie rozwiązania są lepsze, bo rodzina sama podejmuje decyzje, jak ten urlop wykorzystać.

- Robienie czegoś na siłę nie przyniesie dobrych rezultatów, bo to rodzina powinna sobie decydować, czy to matka czy ojciec, a w naszym przypadku tak jest, z urlopu rodzicielskiego może korzystać jeden czy drugi z rodziców, mogą też korzystać łącznie, bo takie rozwiązania w naszym prawodawstwie są - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Dodał, że Polska mogłaby ewentualnie zgodzić się na przymusowy jeden miesiąc urlopu dla ojca.

Polska nie poparła kompromisu w sprawie urlopów rodzicielskich jeszcze z jednego powodu. Uważa bowiem, że to nie są kompetencje Unii Europejskiej i że każdy kraj powinien mieć swobodę w podejmowaniu decyzji w tej kwestii.

kpln

Polecane

Wróć do strony głównej