Premier Mateusz Morawiecki o rozmowach z Fransem Timmermansem: dotrzymałem słowa
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w Brukseli, że dotrzymał słowa w uzgodnieniach z Fransem Timmermansem na temat praworządności. Szef rządu mówił, że Polska pokazuje wolę kompromisu z Komisją Europejską. Zapewnił też, że rząd będzie kontynuował reformę wymiaru sprawiedliwości. Polski premier przyleciał do stolicy Belgii, by wziąć udział w dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej.
2018-06-28, 16:38
Posłuchaj
Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, jeśli europejscy przywódcy będą pytać go o praworządność w Polsce, to w odpowiedzi usłyszą oni o zmianach, które uzgadniano z szefem i wiceszefem Komisji. "Oni dobrze wiedzą, że pewne propozycje, które były dyskutowane i negocjowane, po polskiej stronie, po stronie wiarygodnego partnera, zostały przeprowadzone od początku do końca" - zaznaczał premier, dodając, że może tylko oczekiwać na krok po drugiej stronie.
Mateusz Morawiecki wyraził również zadowolenie, że wtorkowa prezentacja przedstawiona przez wiceministra Konrada Szymańskiego i ambasadora Andrzeja Sadosia była przyjęta przez wiele krajów w sposób pozytywny. - Wydaje mi się, że coraz większa liczba państw członkowskich rozumie, że tak głęboka ingerencja w sprawy, które należą do wyłącznych kompetencji państw członkowskich i próba podminowania wiarygodności jednego z kluczowych państw Unii Europejskiej jakim jest Polska, to nie jest krok we właściwym kierunku. My bardzo jednoznacznie pokazujemy wolę porozumienia, wolę kompromisu - zaznaczył szef polskiego rządu.
Pokazaliśmy gotowość do dialogu i wiarygodność partnera, kraju członkowskiego Unii Europejskiej - przekonywał Mateusz Morawiecki. Jak dodał, sygnały, które otrzymuje z europejskich stolic, są "coraz bardziej pozytywne". Szef rządu powtórzył też, że wypełnił uzgodnienia, poczynione z wiceprzewodniczącym Komisji Fransem Timmermansem. - Ja dotrzymałem słowa, a nawet więcej, bo w zakresie skargi nadzwyczajnej zdecydowaliśmy się ograniczyć ją co do kryteriów i podmiotów, które mogą ją składać - dodał premier.
Kontynuacja reformy wymiaru sprawiedliwości
Premier podkreślił, że choć dyskusja o praworządności przeszła na forum Rady Unii Europejskiej, to - jak mówił - bardzo pozytywne zdanie ze strony Jean-Claude'a Junckera i Fransa Timmermansa "na pewno by pomogło".
REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jednocześnie kontynuację reformy wymiaru sprawiedliwości przez polskie władze. - Wymiar sprawiedliwości w Polsce wymaga zasadniczego usprawnienia, zwiększenia efektywności - dodał szef polskiego rządu.
Przedwczoraj odbyło się wysłuchanie strony polskiej w sprawie reformy sądownictwa, którą zakwestionowała Komisja Europejska. Polska delegacja zaprezentowała argumenty przemawiające za reformą wymiaru sprawiedliwości i szczegóły dotyczące istoty tych zmian. Ministrowie z unijnych krajów zadawali pytania wiceszefowi polskiej dyplomacji Konradowi Szymańskiemu i towarzyszącym mu ekspertom.
Z kolei dziś Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego podjęło uchwałę o tym, że Małgorzata Gersdorf pozostanie pierwszym prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku. Według nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, od 4 lipca automatycznie w stan spoczynku przejdą sędziowie tego sądu, którzy ukończyli 65. rok życia - w tym prezes Małgorzata Gersdorf.
koz
REKLAMA
REKLAMA