X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Piotr Gliński: budowa Muzeum Historii Polski wyczekiwana od lat. Otwarcie na początku 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 21:11
W Warszawie oficjalnie rozpoczęto budowę Muzeum Historii Polski. Siedziba placówki powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej. W uroczystości wzięli udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz prezes zarządu firmy Budimex S.A Dariusz Blocher.
Audio
  • Powstaje Muzeum Historii Polski. Relacja Beaty Piotrowskiej (IAR)
  • Relacja z placu budowy Muzeum Historii Polski (Wybieram Dwójkę)
Na zdjęciu: Piotr Gliński, Dariusz Blocher, Jarosław Sellin, Robert Kostro, Zdzisław Sipiera
Na zdjęciu: Piotr Gliński, Dariusz Blocher, Jarosław Sellin, Robert Kostro, Zdzisław Sipiera Foto: PAP/Paweł Supernak

Minister Piotr Gliński powiedział, że przedsięwzięcie to ogromne zobowiązanie i odpowiedzialność wobec obywateli. Podkreślił, że budowa tego muzeum jest wyczekiwana od lat przez Polaków. - To jest nasz obowiązek, żeby jak najszybciej oddać to miejsce, nową siedzibę Muzeum Historii Polski, która będzie pierwszą siedzibą tej instytucji. Ta dotychczasowa jest tymczasowa od kilkunastu lat - powiedział szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Piotr Gliński podkreślił, że budowa Muzeum Historii Polski to ogromne przedsięwzięcie. "To 44 tysiące metrów kwadratowych , a sama powierzchnia wystawiennicza to około 8 tysięcy" - powiedział. Dodał, że jest przekonany, iż uda się zrealizować tę inwestycję szybko i sprawnie.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że miejsce budowy nowej placówki nie jest przypadkowe. Przypomniał, na Cytadeli Warszawskiej w XVIII wieku stały koszary Gwardii Pieszej Koronnej, dawnej jednostki wojska I RP, a kilkaset metrów stąd znajdują się fundamenty konwiktu pijarskiego, gdzie mieszkali uczniowie Collegium Nobilium - elitarnej szkoły I RP. Dodał, że to ci, którzy uchwalali później między innymi Konstytucję 3 Maja.

- Jest to również miejsce uświęcone krwią tych, którzy walczyli o niepodległość Polski - zaznaczył dyrektor Muzeum Historii Polski, przypominając, że w Cytadeli podczas zaborów mieściło się carskie więzienie. Robert Kostro podkreślił też, że cały kompleks muzeów, który powstanie na Cytadeli Warszawskiej, ma być otwarty dla szerokiej publiczności.

- Chcemy, by ten parku, w którym znajdzie się Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego i dwa istniejące już muzea, czyli Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, stało się ważnym, ciekawym, atrakcyjnym kompleksem, do którego będą przychodzili warszawiacy i turyści z całej Polski i innych krajów - dodał.

Otwarcie placówki zaplanowano na początek 2021 roku. Instytucja została powołana 2 maja 2006 roku. Inwestycja ma kosztować nieco ponad 750 mln zł.
Muzeum Historii Polski ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu - ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności, tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Będzie obejmować między innymi fenomen republiki szlacheckiej, powstania narodowe i odbudowę wolnej Rzeczypospolitej, a także dzieje "Solidarności".

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak