Elżbieta Rafalska: rząd PiS prowadzi politykę zachęt do tworzenia rodzin

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi politykę zachęt do tworzenia i budowania w Polsce rodzin i wspiera te rodziny - powiedziała w sobotę w Wolinie (woj. zachodniopomorskie) minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, podczas spotkania z mieszkańcami.

2018-07-14, 16:04

Elżbieta Rafalska: rząd PiS prowadzi politykę zachęt do tworzenia rodzin
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej . Foto: irena iris szewczyk/shutterstock.com/cc

W czasie sobotniego spotkania z mieszkańcami w Wolinie, w ramach cyklu "Polska jest jedna", minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje, iż "na pierwszym miejscu jest rodzina".

Rafalska mówiła o programie "500+", który - jak wskazała - nie jest wprawdzie przyczyną decyzji o powiększeniu rodziny, ale "jest to jeden z istotnych czynników, który pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi politykę zachęt do tworzenia w Polsce rodzin, budowania tych rodzin i wspiera rodziny, jeżeli te rodziny wychowują dzieci". Dodała, że "do tej pory" w rodzinach wielodzietnych "było największe ubóstwo".

- Bez dwóch zdań ubóstwo dzieci i młodzieży, ubóstwo w rodzinach wielodzietnych zmalało. I to zmalało w takim tempie, które sytuuje nas w tym zmniejszaniu ubóstwa na najwyższym poziomie w Europie - oznajmiła Rafalska.

Szefowa MRPiPS wskazała, że o poprawie warunków rodzin świadczą też wakacyjne wyjazdy. - Od Bałtyku po Tatry, gdzie nie jestem, słychać, że takiej ilości rodzin z dziećmi - nie tylko dzieci na koloniach - dawno w Polsce nikt nie widział - powiedziała.

REKLAMA

Dwie uczestniczki spotkania, które przestawiły się jako matki dorosłych dzieci niepełnosprawnych, pytały o świadczenia pielęgnacyjne. Poruszyły też m.in. kwestie liczby darmowych pieluch oraz tzw. emerytur EWK, do których - jak powiedziała jedna z matek - nie przysługuje dodatkowy zasiłek.

Minister Rafalska powiedziała, że aby odpowiedzieć na szczegółowe pytania, musiałaby mieć "więcej danych". Oceniła, że wiele problemów rodzin osób niepełnosprawnych, w tym m.in. ze świadczeniami i emeryturami EWK, to "zaszłości systemowe".

- Gdyby przez poprzednie 8 lat podnoszono te świadczenia (…) to może nie byłoby takiej sytuacji, może świadczenie byłoby wyższe, ale podnosimy i pamiętamy o tym, żeby świadczenia rentowe również rosły - tłumaczyła Rafalska. Podkreśliła, że renta socjalna wzrosła prawie o 100 zł w 2017 r., a "teraz zostaje zrównana z minimalną emeryturą". - Konsekwentnie też z reguły waloryzujemy niższe świadczenia - dodała.

REKLAMA

Jedna z obecnych na spotkaniu kobiet zadała pytanie o to, czy "limit wieku emerytalnego dotyczy wszystkich grup zawodowych", odnosząc się do wieku emerytalnego sędziów, którzy, jak zauważyła, muszą napisać podanie o przedłużenie pracy po 65 roku życia.

- Jeżeli przepisy mówią o tym, że można pracować dalej, tylko trzeba zwrócić się do prezydenta o wyrażenie zgody na dalszą pracę, to jest to wymóg formalny i z całą pewnością prezydent nie odmówiłby sędziom Sądu Najwyższego dalszego wykonywania swoich poważnych i odpowiedzialnych obowiązków - powiedziała Rafalska.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej