X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Dziś orzeczenie TK ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Prawo łaski tylko wobec prawomocnie skazanych?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 06:54
Na wniosek prokuratora generalnego Trybunał Konstytucyjny wyda dzisiaj orzeczenie czy zastosowanie przez prezydenta prawa łaski, zobowiązuje sąd do zakończenia postępowania, niezależnie od jego etapu.
Audio
  • TK wyda orzeczenie w sprawie prezydenckiego prawa łaski. Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Wniosek dotyczy uchwały Sądu Najwyższego, który ponad rok temu uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. Orzeczenie to miało związek z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego. Według wnioskodawcy nie ma znaczenia, czy ułaskawiony był prawomocnie skazany. O ważności aktu łaski decyduje bowiem, według niego, konstytucja.

Zbigniew Ziobro chce również, by rozstrzygnięta została wątpliwość dotycząca tego, czy możliwe jest dokonywanie wykładni pojęć konstytucyjnych w oparciu o znaczenie pojęć zawartych w aktach rangi ustawy. Jego zdaniem przeczy to zasadzie hierarchiczności prawa. Prokurator generalny uzasadnia, że zgodnie z konstytucją prezydent Rzeczypospolitej Polskiej posiada pełną swobodę w zastosowaniu prawa łaski i nie jest związany dyrektywami ułaskawieniowymi zawartymi w Kodeksie postępowania karnego. W uzasadnieniu wniosku można przeczytać, że o zastosowaniu konstytucyjnie określonej kompetencji nie mogą decydować przepisy niższej rangi. Dlatego ubiegłoroczna uchwała Sądu Najwyższego, w ocenie Zbigniewa Ziobry, jest bezzasadna.

Sprawę rozpoznać ma pięciu sędziów TK - przewodniczący Zbigniew Jędrzejewski, sprawozdawca Grzegorz Jędrejek oraz prezes TK Julia Przyłębska, Leon Kieres i Andrzej Zielonacki. 

W sprawie prawa łaski na rozstrzygnięcie czeka jeszcze wniosek marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego, który zwrócił się do Trybunału o zbadanie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym.

fc

Zobacz więcej na temat: POLSKA sądownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak