Niezwykłe zjawisko na niebie. Już dziś całkowite zaćmienie Księżyca

W piątek wieczorem będziemy mogli zaobserowować całkowite zaćmienie Księżyca. To rzadkie zjawisko potrwa godzinę i 45 minut. Przy sprzyjających warunkach pogodowych każdy na terenie naszego kraju będzie mógł je zaobserować gołym okiem. A warto: następne takie zaćmienie dopiero w 2123 roku. 

2018-07-27, 09:02

Niezwykłe zjawisko na niebie. Już dziś całkowite zaćmienie Księżyca
Zaćmienie Księżyca będzie można obserwować w całej Polsce . Foto: Kwan Kajornsiri/Shutterstock.com

Zaćmienie naszego naturalnego satelity rozpocznie się około godz. 21.30. I już o tej porze w większości polskich miast powinno być dobrze widoczne. Wschód Księżyca, według portalu Astronomia24, na terenie naszego kraju nastąpi pomiędzy godz. 20.11 - dla miast leżących na wschodzie a 20.46 - dla miejscowości na zachodzie Polski. Maksymalna faza całkowitego zaćmienia ma nastąpić około godz. 22.20.

W trakcie zaćmienia naszego naturalnego satelity występuje atrakcyjne wizualnie zjawisko, nazywane krwawym Księżycem. Powodują je promienie słoneczne, które przechodzą przez warstwy naszej atmosfery i oświetlają powierzchnię księżyca brunatno-czerwonym odcieniem. Najlepiej jest to widoczne na początku maksymalnej fazy zaćmienia.

Z dala od miasta 

Jak doradza Karol Wójcicki z portalu "Z głową w gwiazdach", na obserwację zaćmienia najlepiej udać się jak najdalej od miasta i jego świateł. W miejscu, gdzie niebo będzie naturalnie ciemne, w chwili całkowitego zaćmienia, można będzie zobaczyć kilka tysięcy gwiazd. - To widok zupełnie nienaturalny dla pełni Księżyca. Z każdą kolejną chwilą ustępowania zaćmienia, ilość gwiazd będzie gwałtownie spadać. Efekt robi niezwykłe wrażenie! - podpowiada Karol Wójcicki.

Warto dodać, że w trakcie zaćmienia, przez cały czas będzie widoczny Mars. Właśnie tej nocy przypada jego opozycja, co oznacza, że znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Ziemi (względem Słońca). A 3 dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku.

REKLAMA

Co bardzo ważne, do obserwacji zaćmienia nie potrzebujemy żadnych optycznych instrumentów. Jednak posiadanie lornetki czy teleskopu pozwoli zobaczyć to zjawisko dokładniej. 

Czy pogoda będzie sprzyjać obserwacji? Jak informuje IMGW, w piątek na większości obszaru naszego kraju ma być umiarkowane zachmurzenie. Miejscami można się spodziewać przelotnych opadów deszczu oraz burz. Zachmurzenie małe przewiduje się natomiast na Pomorzu Gdańskim. 

rb/ Astronomia24, Spiderweb.pl, Zglowawgwiazdach.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej