Premier: prawdopodobnie nie staniemy przed dylematem dot. respektowania wyroku TSUE
- Najprawdopodobniej nie staniemy przed dylematem dot. respektowania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. pytań prejudycjalnych SN - ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. My wiemy, że postępujemy zgodnie z konstytucją, zgodnie z prawem - oświadczył.
2018-08-27, 20:46
Na początku sierpnia Sąd Najwyższy (SN) wystosował pięć pytań prejudycjalnych do TSUE i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.
W poniedziałkowym wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" wicepremier Jarosław Gowin zasugerował, że jeżeli TSUE "dopuści się precedensu i usankcjonuje zawieszenie prawa przez Sąd Najwyższy", to rząd może zignorować ewentualne orzeczenie Trybunału "jako sprzeczne z traktatem lizbońskim oraz z całym duchem integracji europejskiej".
Premier My wiemy, że postępujemy zgodnie z konstytucją, zgodnie z prawem
"My wiemy, że postępujemy zgodnie z konstytucją"
Szef polskiego rządu był w poniedziałkowej rozmowie w Polsat News pytany o ocenę tych słów wicepremiera oraz o to, czy Polska zignoruje, czy też wykona ewentualne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości.
- Nie ma takiego dylematu, ponieważ nie będziemy stali najprawdopodobniej przed tego typu wyborem. My wiemy, że postępujemy zgodnie z konstytucją, zgodnie z prawem - odpowiedział Morawiecki.
Dopytywany, czy - jego zdaniem - unijny trybunał nie zajmie stanowiska ws. pytań SN, premier dodał: "Myślę, że albo nie będzie tego wyroku, albo jeśli będzie, będzie pozytywny, albo jeśli będzie nie do końca pozytywny, to myślę, że się porozumiemy po prostu z instytucjami UE".
Powiązany Artykuł
![morawiecki 1200 free.jpg](http://static.prsa.pl/images/b574a9c6-3be3-4d80-9ed5-5d4454c5968a.jpg)
Premier o kampanii billboardowej: uderz w stół, a nożyce się odezwą
"To jest tylko Trybunał Sprawiedliwości"
Zaznaczył, że Polska jest "zasadniczo prymusem" jeśli chodzi o przestrzeganie orzeczeń TSUE. Zwrócił również uwagę, że przed TSUE toczą się obecnie 52 postępowania o niewykonywanie jego wyroków - m.in. przez Francję, Niemcy, Włochy, Grecję czy Hiszpanię.
- I nikt się tam nie przejmuje w taki sposób, jak u nas - ten jazgot, który opozycja próbuje wywołać. Ja znam bardzo dobrze mechanizmy funkcjonowania instytucji europejskich; to nie jest sąd ostateczny, to jest tylko sąd europejski, to jest tylko Trybunał Sprawiedliwości - przekonywał Morawiecki.
Krytycznie odniósł się jednocześnie do inicjatywy sędziów SN, którzy - jak powiedział - "w swojej własnej sprawie próbują zawiesić ustawę". Ocenił też, że szkodzą Polsce ci, którzy - w związku ze sporem z instytucjami europejskimi dot. praworządności straszą wyjściem naszego kraju z UE.
koz
REKLAMA
REKLAMA