more_horiz
Wiadomości

PO złożyła wniosek o wotum nieufności dla minister edukacji Anny Zalewskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 14:30
Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności minister edukacji Annie Zalewskiej. Politycy PO twierdzą, że chcą odwołania minister między inny z powodu "źle przygotowanej reformy edukacji". 
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska Foto: PAP/Leszek Szymański

Szef sejmowej komisji edukacji, poseł Platformy Rafał Grupiński powiedział podczas konferencji prasowej, że szkoły są przepełnione, a dzieci muszą uczyć się na kilka zmian. Poseł dodał, że w przyszłym roku w szkołach średnich spotkają się dwa roczniki. Uczniowie kończący gimnazja oraz ósme klasy szkół podstawowych.

Rafał Grupiński mówił też, że w wyniku reformy edukacji minister Zalewskiej wielu nauczycieli straciło pracę. - Szacuje się, że jest to około 7 tysięcy osób - powiedział. Dodał, że wielu nauczycieli "łączy pracę w kilku szkołach, by móc wypełnić etat".

Resort edukacji zapewnił dziś podczas konferencji prasowej, że w szkołach średnich nie zabraknie miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. W wyniku reformy edukacji do szkół średnich w rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 wezmą udział skumulowane roczniki - uczniowie po gimnazjum i po szkole podstawowej. 

Minister edukacji Anna Zalewska uważa, że dyskusja wokół wniosku o wotum nieufności wobec niej może być okazją do pokazania, jak spokojnie jest wprowadzana reforma edukacji. W ten sposób skomentowała w rozmowie z Polskim Radiem wniosek Platformy Obywatelskiej.

- To oczywiście prawo opozycji. Ja przyjmuję z pokorą takie wnioski. Ale będzie to też znakomita okazja do tego, żeby pokazać jak spokojnie i w sposób uporządkowany wprowadzana jest reforma. Jak jesteśmy logistycznie, ustawowo przygotowani do przyszłego roku - mówiła minister. 

Anna Zalewska przebywa na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Dziś resort edukacji zapewnił, że jest w rekrutacji do szkół średnich na przyszły rok szkolny 2019/2020 nie zabraknie miejsc dla uczniów. W wyniku reformy edukacji o miejsca w szkołach średnich będą się ubiegały skumulowane roczniki - absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych. 

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem