Kolejne decyzje ws. reprywatyzacji unieważnione przez komisję weryfikacyjną

- Decyzje zwrotowe ws. nieruchomości przy ul. Smolnej 32, Skolimowskiej 3 i Odolańskiej 7 w Warszawie zostały wydane z naruszeniem prawa - orzekła w poniedziałek komisja weryfikacyjna. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował Piotr Gozdowski (Wolne Miasto Warszawa).

2018-09-17, 13:49

Kolejne decyzje ws. reprywatyzacji unieważnione przez komisję weryfikacyjną

Posłuchaj

Komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność kolejnych decyzji reprywatyzacyjnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po posiedzeniu niejawnym komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki poinformował, że komisja zdecydowała o uchyleniu w całości decyzji zwrotowej ws. nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3. - Decyzja reprywatyzacyjna została wydana pomimo nieustalenia posiadania nieruchomości warszawskich przez dotychczasowych właścicieli. Prezydent m. st Warszawy naruszył przepisy postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy(...) poprzez niewyjaśnienie, że spadkobiercami są osoby wymienione w postanowieniu, czy może jest tylko jeden spadkobierca - powiedział Jaki.

Podkreślił, że kontrolowane w poniedziałek przez komisję decyzje prezydenta m. st. Warszawy ws. Skolimowskiej 3 dotknięte są szeregiem wad prawnych. jak dodał, konieczne było przekazanie ich prezydentowi Warszawy do ponownego rozpatrzenia.

Patryk Jaki wskazał też, że komisja stwierdziła nieważność decyzji zwrotowej ws. nieruchomości przy ul. Smolnej 32. - Wydając decyzję reprywatyzacyjną, w której jako strony wskazano osobę nieżyjąca, organ uchybił elementarnemu obowiązkowi polegającemu na poprawnym ustaleniu stanu faktycznego. Mówimy o przypadku Smolnej 32, gdzie znów reprywatyzowano na prawie 150-letnie "duchy". Ale całe szczęście jest komisja, która stwierdza nieważność tego postępowania. Kolejne nieruchomości są bezpieczne i kolejne nieruchomości wracają do miasta - oświadczył.

Jaki przekazał, że komisja orzekła też, iż decyzja zwrotowa ws. nieruchomości przy Odolańskiej 7 została wydana z naruszaniem prawa. Dodał jednak, że w przypadku tego adresu "nastąpiły już nieodwracalne skutki prawne i komisja nie mogła w tej sprawie nic zrobić".

Przewodniczący komisji zapowiedział też zgłoszenie kolejnych spraw do prokuratury. - Wskazujemy kolejne nieprawidłowości i tam gdzie te nieprawidłowości istniały sprawy wkrótce z naszymi dowodami trafią do prokuratury - zaznaczył.

"Skończyły się łatwe sprawy"

REKLAMA

- To bardzo ciekawa decyzji komisji. Cofa sprawę do prezydenta, a to właśnie jedna z tych spraw, które najbardziej bulwersują opinię publiczną. Prezydent Warszawy uznała, że 134-letnia osoba żyje i można jej zwrócić nieruchomość. Od tego czasu zaczęło się nazywać Warszawę miastem duchów - przypomniał Piotr Gozdowski z Wolnego Miasta Warszawa. - Wydaje się, że to właściwa decyzja. Trzeba zwrócić uwagę, że skończyły się już proste sprawy. Te nieruchomości były "zwracane" tak dawno temu, że często mają już czwartego czy piątego właściciela. Ciężko uchylić i przywrócić takie nieruchomości do skarbu państwa czy majątku Warszawy. Powrót tej decyzji do prezydent Warszawy stawia nas przed ciekawą kwestią – czy rozpatrzy ją ponownie i usunie te rażące wady, czy dalej będzie obstawała przy swoim i udawała, że nic się nie stało - ocenił.

ras/rr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej