Andrzej Duda: użycia broni chemicznej nie można pozostawić bez odpowiedzi

Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ skrytykował przypadki użycia broni chemicznej i wezwał społeczność międzynarodową do stanowczych działań w tej sprawie. 

2018-09-26, 17:22

Andrzej Duda: użycia broni chemicznej nie można pozostawić bez odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Posłuchaj

Andrzej Duda skrytykował przypadki użycia broni chemicznej. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Duda opowiedział się za użyciem międzynarodowych mechanizmów dla zapobiegania rozprzestrzeniania broni masowego rażenia. 

Prezydent ubolewał nad sytuacją w dziedzinie bezpieczeństwa na świecie. Wskazał na regionalne napięcia i rozpad mechanizmów kontroli rozprzestrzeniania broni nuklearnej i chemicznej.

Nie wymieniając z nazwy Rosji, Andrzej Duda potępił ataki z użyciem broni chemicznej przez "pewne państwa" w ramach odwetu przeciwko własnym obywatelom za granicą. Prezydent uznał takie działania za kryminalne. - Kryminalistom należy wymierzyć sprawiedliwość - stwierdził Andrzej Duda.

- Żadnego pojedynczego użycia broni chemicznej nie można pozostawić bez odpowiedzi, ponieważ podważa ono nie tylko podstawowe poczucie sprawiedliwości, ale także prowadzi do erozji systemów nieproliferacji i rozbrojenia, a w konsekwencji zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich - oświadczył również.

REKLAMA

Prezydent o Iranie

Mówiąc o sytuacji w Iranie podkreślił rolę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przy weryfikowaniu zobowiązań, jakie wziął na siebie Teheran.

Prezydent Polski nie podważał porozumienia nuklearnego z Iranem, które zostało zerwane przez Donalda Trumpa. Andrzej Duda z zadowoleniem przyjął perspektywę denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale zaznaczył, że presja wobec Pjongjangu powinna zostać utrzymana do czasu pełnej, weryfikowalnej i nieodwracalnej eliminacji broni nuklearnej w Korei Północnej.

Prezydent wyraził żal z powodu pogorszenia warunków bezpieczeństwa międzynarodowego w Europie Środkowo-Wschodniej i złamania zapisów memorandum budapeszteńskiego. 

msze

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej