Bp Kamiński przedstawił dokument ws. wykorzystywania seksualnego małoletnich

Bp Romuald Kamiński przedstawił dokument odnoszący się do kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych w diecezji warszawsko-praskiej. W ciągu 26 lat w diecezji wszczęto 12 postępowań w tych sprawach, z czego w dwóch zarzuty się nie potwierdziły.

2018-09-27, 13:34

Bp Kamiński przedstawił dokument ws. wykorzystywania seksualnego małoletnich
Bp Romuald Kamiński. Foto: Bp Romuald Kamiński/Facebook

Bp Kamiński spotkał się z dziennikarzami w czwartek w Akademiku Praskim na konferencji prasowej poświęconej publikacji dokumentu "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w diecezji warszawsko-praskiej".

- Chciałbym na początek z całą determinacją powiedzieć, że pragniemy chronić dzieci i młodzież w każdym czasie i miejscu. I dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, bo prezentujemy dokument, który nam pomoże regulować bardzo wiele spraw na takim trudnym odcinku posługiwania (...). Traktuję to jako priorytet i pragnę w tym miejscu powiedzieć: +przepraszam+ i uczynić wszystko, aby ci, którzy poczuli się skrzywdzeni, mieli możliwość bezpiecznego powrotu do wspólnoty Kościoła i odzyskali zaufanie – podkreślił.

Leczenie całego środowiska

Bp Kamiński poinformował, że prezentowany dokument zawiera wskazania, jak chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami, jak edukować osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą w zakresie ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym oraz jak postępować z małoletnimi, którzy zgłaszają "jakąkolwiek krzywdę".

- Naszym pragnieniem jest, żeby ten dokument i ta treść nie dotyczyła tylko zamkniętego środowiska kościelnego, ale żeby treść tego dokumentu, jego przesłanie i swoista rada, która wypływa z tego dokumentu, dotarła do wszystkich. Mam tutaj na myśli rodziców, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, katechetów i oczywiście duszpasterzy (...) Bo to leczenie dotyczy całego środowiska – zaznaczył.

REKLAMA

Hierarcha zapowiedział, że w ciągu miesiąca diecezja warszawsko-praska opublikuje drugi dokument, w którym znajdą się wskazania dotyczące korzystania z mediów społecznościowych. Poinformował, że dokument wejdzie w życie z chwilą opublikowania go na stronie internetowej diecezji.

Odsunięci od pracy

Jak podał bp Kamiński, w ramach procedur kościelnych, które zostały przeprowadzone w ostatnich 26 latach w diecezji warszawsko-praskiej, wszczęto 12 postępowań dotyczących seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży przez duchownych. "Wśród tych 12 (księży – przyp. red.) dwa postępowania nie potwierdziły się. Czyli zostało 10 spraw – zaznaczył bp Kamiński.

Wyjaśnił, że trzy z nich zostały już zakończone, wszystkie – dodał bp Kamiński – dotyczyły osób miedzy 15. a 18. rokiem życia. Z siedmiu spraw, które wciąż są w toku, trzy dotyczą osób, które nie ukończyły 15 lat, cztery – osób między 15. a 18. rokiem życia. Jak wyjaśnił ordynariusz warszawsko-praski, takie przypadki są karane w prawie kościelnym, ale nie są karane z pozycji prawa państwowego.

- Z 10 postępowań kościelnych, trzy sprawy zawisły przed sądami państwowymi. Dwie sprawy, które toczyły się przed sądami państwowymi, zostały zakończone wyrokami i dotyczyły osób pokrzywdzonych, które nie ukończyły 15. roku życia. Jedna sprawa wciąż trwa i dotyczy osoby, która nie ukończyła 15 lat – poinformował.

REKLAMA

Dodał, że wszyscy duchowni, wobec których wszczęto postępowanie, zostali odsunięci od pracy z młodzieżą. Trzech księży zostało suspendowanych, co oznacza, że mają zakaz pełnienia posługi kapłańskiej. Na czas postępowania wszyscy byli odsunięci od pełnienia obowiązków kapłańskich, wszyscy zostali poddani diagnostyce psychologicznej, odbyli terapię i pokutę przewidzianą prawem kanonicznym.

Wskazania do rozmowy

Bp Kamiński poinformował, że w kurii warszawsko-praskiej działa zespół, który na bieżąco przyjmuje sygnały o nadużyciach ze strony duchownych i weryfikuje je. W skład tego zespołu wchodzą kanclerz kurii, psycholog-terapeuta, świecki prawnik oraz duszpasterz, którego zadaniem jest pomoc osobom pokrzywdzonym.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk wyjaśnił, że w dokumencie znajdują się m.in. szczegółowe zasady pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą. - Znajdziecie tam państwo bardzo konkretne wskazania, które odwołują się do naszej codzienności, do posługi duszpasterskiej, do tych wszystkich, którzy pracują z młodzieżą – nie tylko kapłani, ale różne osoby, które są wpisane w grupy kościelne, w te wszystkie dzieła realizowane we wspólnocie Kościoła – aby ich postępowanie z całą mocą podkreślało wielką wrażliwość na to, co jest dobrem i godnością człowieka, szczególnie tego młodego – podkreślił bp Solarczyk.

Hierarcha wyjaśnił, że druga część dokumentu zawiera wskazania, jak rozmawiać z małoletnim, który zgłasza nadużycie. - Wiele osób nie ma takich doświadczeń, wręcz się obawia, w jaki sposób do tych spraw podejść. I żeby nie było takiej sytuacji, że ze względu na lęk (...) nie zaniedbać tej troski i opieki, zostały zaprezentowane wskazania, w jaki sposób (rozmawiać) z osobą pokrzywdzoną – powiedział bp Solarczyk.

REKLAMA

Dodał, że trzecia część dokumentu jest przypomnieniem procedur wynikających z prawa kościelnego i państwowego, które muszą zostać podjęte wobec zgłoszonego przypadku nadużycia wobec małoletnich. - To są niesamowicie istotne wskazania, które dają okazję do tego, by nikt nie miał żadnych wątpliwości, że w sytuacji, kiedy dotrze do nas informacja o nadużyciu, abyśmy potrafili we właściwy sposób zareagować. Przekazane tam informacje wielokrotnie podkreślają obowiązek – na poziomie parafii księdza proboszcza, na poziomie różnych grup i stowarzyszeń tych, którzy za nie odpowiadają (...) – aby reagowali, aby zgłaszali te sprawy do wyznaczonego i funkcjonującego w naszej diecezji delegata do tych spraw – podkreślił.

tjak


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej